Każdy z nas używa systemu operacyjnego, w aspekcie wyboru, którego wybór mamy praktycznie dowolny. Możemy korzystać z komercyjnego Windowsa, dzięki któremu będziemy mieli dostęp do największej biblioteki gier. Programiści i specjaliści częściej wybierają natomiast Linuxa, który daje im większą kontrolę nad systemem.

Po włączeniu komputera musi się załadować system operacyjny. Skąd komputer wie, co z dysku twardego ma uruchomić. Jeżeli kiedykolwiek wykonywaliście ponowną instalację systemu operacyjnego to macie świadomość, że musieliście załadować odpowiedni program z płyty.

Można zadać pytanie, skąd komputer, bazujący jedynie na przepływie prądu wiedział, żeby tym razem uruchomić program z płyty, a nie z dysku twardego komputera? Takie ustawienie jest zapisane w BIOS-ie. Czasami przed uruchomieniem komputera z płyty, potrzebna jest zmiana ustawień właśnie w nim.

Co to jest BIOS?
Można powiedzieć, że jest to taki mały system operacyjny, który odpowiada za podstawowe funkcje naszego komputera. Decyduje, z jakiej lokalizacji komputer ma uruchomić zadania. Tutaj możemy wybrać zarówno lokalizację, jak i ustawić kolejność. Zazwyczaj mamy do dyspozycji dyski twarde podłączone do komputera, napędy DVD oraz pendrive’y i dyski podłączone do portów USB. BIOS standardowo jest umieszczany na pamięci ROM płyty głównej i jest on ściśle z nią związany.
Za jego pomocą możemy także wykonywać bardziej złożone operacje. Np. podkręcić moc procesora, czy przejść do specyficznych ustawień naszej płyty głównej.

Samodzielne modyfikacje BIOS-u, mogę trwale uszkodzić płytę główną, dlatego, jeśli nie posiadamy odpowiednich kompetencji, lepiej zdać się na pomoc serwisów komputerowych lub wykwalifikowanych informatyków.

http://www.kobiecosc.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ