Praca jest podstawowym dobrem w życiu większości ludzi. Umożliwia ona pozyskanie środków finansowych pozwalających na funkcjonowanie w codziennym świecie. Każda praca wiąże się z wynagrodzeniem na zasadzie określonych warunków zaakceptowanych podczas podpisywania umowy.
Czasami jednak okoliczności zmieniają się w trakcie pracy. Nie rzadko okazuje się, że musimy pozostać w pracy dłużej, by dokończyć zlecenie. Wówczas pojawia się termin nadgodzin. Są one wyrabiane poza godzinami pracy i wiążą się z dodatkowym wynagrodzeniem. W zależności od rodzaju i czasu dodatkowej pracy, wynagrodzenie za nadgodziny również może przybrać różnorodną formę. Nadmierny czas pracy wykonywany w sobotę lub niedzielę powinien pozostać opłacony znacznie lepiej niż nadgodziny wyrabiane w tygodniu. Wynagrodzenie za nadgodziny może przybrać też inną formę. Słysząc hasło „wynagrodzenie za nadgodziny” od razu przychodzą nam na myśl dodatkowe środki pieniężne. Zazwyczaj, właśnie w taki sposób realizowane jest wynagrodzenie za nadgodziny. Jest ono wypłacane zgodnie z podstawowymi stawkami, które są należne za pracę w podstawowym wymiarze pracy. Pieniężne wynagrodzenie za nadgodziny wypłacane jest łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym w terminie ustalonym w umowie o pracę. Niekiedy jednak pracodawcy wystrzegają się ponoszenia dodatkowych pieniężnych kosztów zatrudnienia pracownika. W takich sytuacjach, wynagrodzenie za nadgodziny realizowane jest w zupełnie inny sposób. Najczęściej, pracodawcy podsuwają pracownikom pomysł odebrania nadgodzin w innych dniach tygodnia. W ten sposób, pracownicy wychodzą wcześniej do domu lub też zaczynają pracę w późniejszych godzinach. Takie rozwiązanie umożliwia pracownikowi mającemu sztywne godziny pracy, chociażby zaplanowanie wizyty u lekarza czy też zrobienie zaległych zakupów. Czasami, pracodawcy zgadzają się również na odebranie całego dnia wolnego w przypadku zebrania liczby nadgodzin adekwatnej do liczby podstawowych godzin pracy w ciągu jednego dnia. Innym sposobem na wynagrodzenie za nadgodziny jest dokonanie publicznych pochwał skierowanych w stronę nadgorliwego pracownika lub zapewnienie mu innych dóbr materialnych. Takimi dobrami mogą być na przykład talony do sklepów czy też karnety na siłownię. Zazwyczaj są one wystawione na sumę zgodną z wynagrodzeniem za nadgodziny. Karnety takie mogą być wykorzystane nawet z dużym opóźnieniem. A ich właściciele nie rzadko przekazują je innym użytkownikom. Wynagrodzenie za nadgodziny jest też czasami wypłacane w formie zapewnienia pracownikowi stałej opieki zdrowotnej. Takie działanie jest o tyle korzystne, że zapewnia pracownikowi i jego rodzinie nieograniczony dostęp do wielu specjalistów. W ten sposób nie trzeba czekać w długich kolejkach, by po kilku godzinach w końcu dostać się do lekarza. Wizyty takie są opłacane przez pracodawcę.
Podsumowując, wynagrodzenie za nadgodziny może być realizowane przez pracodawców w różnorodny sposób. Dlatego też, warto jest już na etapie rozmowy o pracę poruszyć temat nadgodzin. W ten sposób nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć.

http://www.blogfinance24.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ