Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Sygnały nadciśnienia we wczesnym etapie dolegliwości są niezauważalne czy mało kluczowe, natomiast mimo to należy je wiedzieć. Które są etiologie oraz elementy ryzyka nadciśnienia tętniczego? Jak zidentyfikować jego sygnały? Na czym polega leczenie nadciśnienia?

Nadciśnienie – co to jest i jak należy mierzyć ciśnienie?

Optymalne ciśnienie tętnicze sięga 120/80 mm Hg. Niemniej, wartości do 139/89 mm Hg znajduje się za właściwe. O nadciśnieniu tętniczym mówimy jednak wtedy, jeśli wyniki co najmniej dwóch pomiarów gabinetowych (w trakcie dwóch innych wizyt) wskazały na wartości równe czy wyższe od 140/90 mm Hg. Mierzenie ciśnienia w gabinecie składa się powszechnie z tzw. „efektem białego fartucha”, który wynika ze lęku przeżywanego przez pacjenta podczas analizowania a może doprowadzać zawyżonym efektem. Więc dobrym sposobem na władzę jest mienie ciśnienia w domu – wtedy za wynik odpowiedni znajduje się 135/85 mm Hg. Przed podejściem do domowych pomiarów musisz dobrze zaznajomić się z prawidłową techniką i czerpać z atestowanego aparatu z mankietem zakładanym na ramię.

Czemu u pewnych osób występuje podniesione ciśnienie?

W 90% przypadków nie są znane etiologie nadciśnienia oraz mówimy wówczas o nadciśnieniu pierwotnym. Przypuszczalnie u osób borykających się z tym sposobem nadciśnienia funkcję odgrywają wspólnie elementy genetyczne oraz środowiskowe. Do tychże drugich należą: zbytnie spożywanie soli (i w postaci czystej, jak i przyłączanej do artykułów – dań instant, wędlin, pieczywa, przekąsek itp.), otyłość, mała aktywność ruchową, a również używki – tytoń oraz alkohol. Informacja na temat elementów ryzyka nadciśnienia jest szczególnie ważna, ponieważ wielu z nich można usunąć. Redukcja wagi ciała, przestrzeganie zasad odpowiedniej oraz ubogiej w sód kuracji, wplecenie w cel dnia pracy i rezygnacja z pieczenia oraz nadmiernego spożywania napojów wyskokowych potrafią odbić się pozytywnie na jakości całego organizmu, w tym poziomu ciśnienia tętniczego.

jak sobie radzić z nadciśnieniem

W przeciwnych przypadkach jesteśmy do czynienia z tzw. nadciśnieniem wtórnym – wtedy znana jest jedna, konkretna etiologia dolegliwości. Co powoduje wysokie ciśnienie w tej grupie? Do etiologii należą dolegliwości nerek oraz naczyń nerkowych, schorzenia endokrynne (np. tarczycy, przytarczyc, rdzenia oraz kory nadnerczy), choroby serca oraz wielkich naczyń, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, kłopoty neurologiczne. Czasami wysokie ciśnienie to efekt uboczny stosowania jakiegoś środka.

Wyniki nadciśnienia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie wysokie ciśnienie nosi wyniki dla zdrowia. To podstępny wróg, który przez lata czy chociażby dekady uszkadza naczynia krwionośne w organizmie. Jest czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy, powoduje również problemy z nerkami. Do efektów nieleczonego nadciśnienia należą:
•przypadłość wieńcowa,
•zawał serca,
•niewydolność serca,
•niewydolność nerek,
•miażdżyca naczyń obwodowych,
•otępienie.
Jak widzisz, podniesione ciśnienie tętnicze należy często sprawdzać oraz leczyć. Są dobre formy walki z nadciśnieniem oraz choć czasami konieczne są środki, bardzo istotną rolę odgrywają zmiany w stylu życia, które warto wprowadzić jak najszybciej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ