Wielu ludzi posiada w domach, stare, zapomniane meble sosnowe. Istnieją jednak sposoby, aby przywrócić im dawną świetność. Rodzi się więc pytanie: jak odnowić meble sosnowe?
Na pierwszy plan wysuwa się pomysł pomalowania tego typu mebli, jest to stosunkowo najprostszy i bardzo efektowny sposób. By osiągnąć zamierzony cel trzeba przygotować kilka niezbędnych narzędzi. Należą do nich: papier ścierny, farba podkładowa do drewna, wybrana farba do drewna lub bejca, kit do drewna, mała szpachelka, pędzel, czysta ściereczka i stara makulatura.
Gdy już wszystko mamy przygotowane, możemy przystąpić do działania. Na początku należy rozłożyć gazety na podłodze i postawić je pod mebel, który chcemy pomalować. Jeśli nasz mebel jest zarysowany, lub ponacinany należy wypełnić szczeliny specjalnie przeznaczonym do tego kitem do drewna, przy użyciu małej szpachelki. Po nałożeniu kitu należy odczekać odpowiedni okres czasu (zalecany na opakowaniu kitu).
Drugim istotnym elementem jest dokładne przetarcie papierem ściernym naszego mebla. Po przetarciu mebla papierem ściernym należy dokładnie oczyścić przedmiot z wiórek. Jeśli jest taka potrzeba należy ponownie wypełnić szczeliny kitem i dalszą część czynności ponownie powtórzyć.
Teraz można przejść do nałożenia farby podkładowej (gruntowej). Po tej czynności możemy lekko się przerazić, gdyż mebel może utracić swój dawny wygląd i „duszę”, nie należy się tym jednak przejmować, gdyż jest to tylko farba podkładowa, więc drogi użytkowniku wszystko jest w porządku!
Po nałożeniu farby podkładowej należy odczekać zalecaną przez producenta określony czas – najczęściej jest to kwestia dwunastu godzin. Po odczekaniu możemy przejść do najbardziej istotnej części naszych działań – finalnego malowania. W tym celu należy zakupić interesującą nas farbę lub bejcę. Podobnie jak w przypadku farby podkładowej, po nałożeniu pierwszej warstwy właściwej farby należy trochę poczekać. Później możemy przystąpić do nałożenia drugiej warstwy farby.
Po wykonaniu wszystkich opisanych powyżej czynności w sposób prawidłowy, będziemy na nowo mogli się cieszyć z dawnej świetności naszego mebla.
Obecnie na rynku dosyć dużą popularnością cieszy się tak zwana „lakierobejca”, która nada sośnie kolor innego drewna nie kryjąc jednocześnie charakterystycznej faktury i rysunku drewna sosnowego. Cechą charakterystyczną drewna sosnowego jest to, że szybko ciemnieje, z tego powodu warto zastanowić się nad użyciem kryjących emalii, które nadadzą naszemu meblowi nowego wymiaru.
Nie bez znaczenia jest także pora roku, w której zabieramy się za odnowę naszych starych mebli. Jeśli za wykańczanie mebli zabieramy się podczas trwania okresu zimowego, sugeruję się używanie preparatów szybkoschnących. Zaletą szybkoschnących preparatów jest ich niedrażliwy zapach, a pomalowana nimi powierzchnia staje się sucha już po około dwudziestu minutach od nałożenia produktu. Ponadto drugą warstwę preparatu możemy nałożyć już po godzinie od nałożenia pierwszej warstwy, co znacząco wpływa na szybkość wykonywanej pracy.

http://www.designsekcja.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ