Energia słoneczna jest coraz chętniej wykorzystywana przez polskie gospodarstwa domowe. Niezbędna jest do tego odpowiednia instalacja fotowoltaiczna. Z czego ona się składa i jaką rolę pełnią w niej regulatory ładowania?

Jak zbudowany jest system fotowoltaiczny?

Instalacje fotowoltaiczne kojarzą nam się nierozłącznie z panelami słonecznymi. Może to wynikać chociażby z faktu, że jest to najbardziej reprezentatywna część całej instalacji. Panele słoneczne widoczne są z daleka, a ich charakterystyczny wygląd automatycznie zdradza cel, w jakim są zamontowane. Są one najważniejszym elementem układu, bez którego niemożliwe byłoby przechwytywanie promieni słonecznych. To one wyznaczają także moc systemu. Im więcej ogniw wchodzi w jego skład, tym większa jest jego moc. Jest to o tyle ważne, że dla każdego gospodarstwa będzie ona nieco inna. Wszystko zależy bowiem od rocznego zużycia energii. Dobranie instalacji pod kątem tego właśnie kryterium pozwoli zakupić system dostosowany do naszych możliwości. W ten sposób inwestycja ta zwróci się także w krótszym czasie. Koszt takiej instalacji wynosi od dwudziestu do trzydziestu tysięcy złotych. Wciąż możemy jeszcze skorzystać z dofinansowań. Jednak fotowoltaika to nie tylko panele. W skład zestawu wchodzi bowiem bardzo wiele elementów. Są to m.in. falownik sieciowy, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Bardzo ważną rolę pełni w zestawie inwerter, czyli falownik. To on bowiem odpowiada za przemianę prądu stałego w zmienny, dzięki czemu może on być wykorzystywany w domowej sieci energetycznej.

Czym są regulatory ładowania?

Innymi istotnymi elementami zestawu fotowoltaicznego są także regulatory ładowania. To one odpowiadają za prawidłową pracę akumulatora. Dzięki nim bateria jest wciąż naładowana i nie ulega ani przegrzaniu, ani nadmiernemu rozładowaniu. Regulatory ładowania wydłużają więc żywotność akumulatora, a co za tym idzie, gwarantują bezawaryjną pracę systemu. Bez problemu znajdziemy je w internecie, np. tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/c/26/regulatory-ladowania.html. Regulatory ładowania typu PWM pracują w trzech trybach – Bulk, Boost oraz Float. Urządzenia oznaczone symbolem MPPT natomiast różnią się od pierwszych tym, że współpracują z każdym typem akumulatora. Są również bardziej efektywne – są w stanie dostarczyć nawet 30% więcej mocy niż regulatory ładowania PWM. Jak widać, zestawy fotowoltaiczne są dość złożone, a wysoka jakość podzespołów przekłada się na sprawność instalacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ