Otyłość, nałogi i choroby nowotworowe wydają się być schorzeniami, które trapią współczesne społeczeństwo. Do tego dochodzą przewlekły stres i spadek nastroju wywołane trudnymi czasami, w których przyszło nam żyć. Czy istnieje złoty środek, a może lek, który pomoże na to wszystko? Teoretycznie nie, ale warto dowiedzieć się, czym jest kudzu, bo właściwości tej rośliny są naprawdę imponujące i można ją wygodnie suplementować.

Właściwości prozdrowotne kudzu

O tym, jakie są kudzu właściwości przekonali się już starożytni Japończycy. To właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni pochodzi ta roślina i wschodnia medycyna naturalna zauważyła ją jako pierwsza.

Kudzu, znane też jako kuzu, opornik lub ołownik łatkowaty, zawiera izoflawony, które działają antycancerogennie i hamują proces starzenia się komórek. Kuzu zwalcza wolne rodniki i wspiera proces odchudzania.

Dzięki temu, że korzeń kudzu oddziałuje na układ nerwowy, może też pomagać w osiągnięciu psychicznej równowagi. Wpływa na stężenie serotoniny i dopaminy, co pozwala mu regulować nastrój i poprawiać samopoczucie.

Ołownik łatkowany stosowany jest również w terapii uzależnień. Z jednej strony przyspiesza detoksykację organizmu po zatruciu alkoholowym. Z drugiej zaś, dzięki temu, że działa jak naturalny antydepresant, może sprawiać, że pijący rzadziej sięgnie po alkohol.

Jak przyjmować korzeń kudzu?

Korzeń kudzu ma postać proszku i konsystencją przypomina mąkę kukurydzianą. Można nim zastąpić mąkę, którą zagęszcza się sosy lub dodać go do przygotowywanych naleśników. Istnieją zapisy, które mówią o tym, że w starożytności stosowany był w kuchni tak, jak inne zioła.

Najczęściej kudzu można kupić w sklepach zielarskich w formie tabletek. Można je przyjmować przez około 7 – 14 dni bez konsultacji lekarskiej. Po tym czasie warto zasięgnąć opinii lekarza lub zrobić sobie przerwę w terapii.

Sproszkowane kudzu można dodawać do wody – do szklanki wystarczy jedna łyżka opornika. Tak przygotowany roztwór trzeba gotować przez kilka minut, a następnie wystudzić i wypić.

Przeciwwskazania

Opornik dostępny jest bez recepty i warto kupować go w dobrych sklepach zielarskich. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie zbadano, jaki wpływ na nie mają Kudzu właściwości. Chorzy na choroby przewlekłe powinni skonsultować zażywanie kudzu z lekarzem prowadzącym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ