Tunel kolejowy między Francją a Wielką Brytanią to doskonały sposób na szybkie przemieszczenie się z jednego kraju do drugiego. Jaka jest jego historia? Kto może z niego korzystać i jakie są ceny biletów?

Jak powstał Eurotunel?

Historia tej przeprawy sięga początków XIX wieku. Już wtedy francuscy inżynierowie rozważali stworzenie tunelu dla dorożek. Jednak postęp, jaki dokonał się wraz ze stworzeniem maszyny parowej, sprawił, że zaczęto coraz poważniej myśleć o tunelu kolejowym. Jednak do lat 50. XX wieku nie zaprezentowano żadnego poważnego rozwiązania. Specjalna grupa inżynierów została dopiero utworzona w 1957 roku. Przez szesnaście lat udało im się stworzyć cztery projekty, spośród których wybrano Eurotunel. I tak 1 grudnia 1987 roku rozpoczęła się budowa przeprawy, która trwała 6,5 roku. Koszt tej inwestycji wyniósł 4,65 miliarda funtów. 6 maja 1994 roku królowa Elżbieta II i Fracois Mitterrand dokonali uroczystego otwarcia. Pół roku później rozpoczął się regularny przewóz pasażerów. Eurotunel łączy francuskie Calais z brytyjskim Folkestone. Pokonanie tego tunelu z prędkością 160 km/h zajmuje około 35 minut. Przejeżdżają przez niego nie tylko składy osobowe, ale także te przewożące samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, a nawet pojazdy przewożące niebezpieczne ładunki. Z przejazdu nie skorzystają natomiast auta z instalacją LPG.

Bilety na Eurotunel – jak wygląda sprzedaż w Polsce?

Wahadłowe pociągi firmy Eurostar oraz Eurotunnel kursują z Londynu do Paryża i Brukseli. W ciągu godziny realizowane są cztery kursy. Każdemu kierowcy przysługuje transport do pięciu zwierząt w cenie biletu. Cena wejściówki zależna jest od wielu czynników. Najlepiej bilety na eurotunel kupić z dużym wyprzedzeniem. Termin przyjazdu i wyjazdu oraz pory przejazdu mają bowiem duży wpływ na koszty transportu. Istotny jest także typ pojazdu, którym się poruszamy. Na szczęście w naszym kraju możemy skorzystać z oferty firm, które pośredniczą w całym procesie. Jedną z nich sprawdzisz pod tym adresem https://www.mastertravel.pl/. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepsze dla nas rozwiązanie. Ceny biletów zaczynają się od 64 euro. Sam przejazd jest jednak bardzo szybki i w pełni bezpieczny. Tunel posiada bowiem własne zasilanie i ponad 500 czujników monitorujących warunki panujące w nim. Każdy pociąg posiada też dwie lokomotywy, dzięki czemu awaria jednej z nich nie zakłóca przebiegu podróży. Jeśli więc chcemy się dostać na wyspy brytyjskie drogą lądową, warto zakupić bilety na Eurotunel. Z pewnością nie będziemy żałowali tej decyzji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ