Deklaracje VAT-7 i VAT-7K ulegają co pewien czas modyfikacjom. Zwykle mamy do czynienia z około 2 nowymi wersjami deklaracji VAT w ciągu roku. Na 2020 rok Ministerstwo Finansów przygotowało jednak prawdziwą rewolucję. Nowe deklaracje VAT zupełnie zmienią swój wygląd. Co powinniśmy na ten temat wiedzieć?

W 2020 roku są dwa terminy, które powinny nas zainteresować. Pierwszy to 1 kwietnia 2020 r., który jest ważny przede wszystkim dla dużych przedsiębiorców rozliczających podatek VAT, a drugi – 1 lipca 2020 r. – termin istotny dla pozostałych firm. W tych terminach przestają być bowiem stosowane przez wiele lat deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Zastępuje je bardzie rozbudowany Jednolity Plik Kontrolny, pod roboczą nazwą JPK_VDEK. Oznacza to, że duzi przedsiębiorcy będą musieli rozliczyć się za kwiecień (czyli do 25 maja), za pomocą nowego JPK, a pozostali, w ten sam sposób za lipiec (w terminie do 25 sierpnia). Jak wygląda nowa deklaracja JPK_VDEK? Będzie to połączenie obecnego pliku JPK_VAT i deklaracji VAT-7. Zostaną do niego przeniesione zatem dane z obu deklaracji. Głównym założenie fiskusa, jeśli chodzi o nowe deklaracje VAT, jest uproszczenie przepływu informacji, ponieważ będą one pochodziły tylko z jednego źródła. Dzięki szybszej weryfikacji możliwe będzie m.in. uzyskanie szybszego zwrotu różnicy między podatkiem naliczonym, a podatkiem należnym.

Ze względu na konieczność stosowania nowego JPK_VDEK przez dużych przedsiębiorców od kwietnia, struktura JPK_VDEK powinna zostać opublikowana w ciągu najbliższych tygodni. Pozwoli to na wykonanie prac wdrożeniowych przez producentów oprogramowania.

Na nowe deklaracje VAT powinniśmy przygotować się już teraz kontaktując się z naszym dostawcą oprogramowania i dopytując o terminy wprowadzenia najnowszych poprawek. Oprócz tego warto udać się na szkolenie, które ugruntuje naszą wiedzę w zakresie przepisów podatkowych. Tak przygotowani, wypełnimy wszystkie swoje obowiązki związane z wysłaniem nowej deklaracji JPK_VDEK terminowo oraz bez błędów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ