Gdy pojawiają się problemy prawne, warto udać się do specjalisty. Niekoniecznie musi być to adwokat, ponieważ kompleksową pomoc można otrzymać także w biurze radcy prawnego. Kim dokładnie jest ten prawnik? Jakie usługi świadczy?

Kto to jest?

Radca prawny to prawnik, który zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej. W Polsce radcą może zostać osoba, która ukończyła studia prawnicze, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, prawa publiczne, a także odbyła aplikację radcowską i złożyła egzamin radcowski.

W przeszłości radca zajmował się obsługą prawną firm. Po zakończeniu okresu PRL otrzymał on status wolnego zawodu zaufania publicznego i może świadczyć usługi prawne w niemalże takim samym zakresie jak adwokat.

Zawód radcy regulowany jest przez Ustawę z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, która poddawana była jednak wielokrotnym nowelizacjom, aby dostosować zawód radcy do obecnych czasów.

Jakie usługi oferuje?

Zawód radcy prawnego jest niemalże identyczny z zawodem adwokata. Główna różnica dotyczy możliwości świadczenia usług w stosunku pracy przed radcę. Nie może on jednak występować w imieniu swojego pracodawcy jako obrońca w sprawach karnych, karnoskarbowych.

Wśród usług świadczonych przez radców znajdują się:

– udzielanie porad prawnych
– konsultacje prawne
– sporządzanie pism prawnych
– przygotowywanie opinii prawnych
– tworzenie projektów aktów prawnych
– występowanie przed urzędami i sądami

Wobec tego radca prawny może zaoferować swoim klientom dostęp do szerokiej gamy usług prawnych potrzebnych zarówno przy prostych, jak i bardziej złożonych sprawach w różnych dziedzinach prawa – cywilnego, rodzinnego, karnego, gospodarczego, prawa pracy i innych. Oferta skierowana jest też do klientów biznesowych, również jako kompleksowa obsługa prawna firm.

Kiedy się do niego udać?

Do radcy można udać się zawsze wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie fachowego wsparcia prawnego w wybranym zakresie. Radca może wtedy dokładnie zapoznać się z daną sprawą i doradzić klientowi, który potrzebuje usług na bazie obowiązujących przepisów prawa.

Wobec tego wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie pomocy prawnej w sprawach spadku, przy rozwodzie czy też w sprawach dotyczących prawa pracy, można udać się do kancelarii radcy prawnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ