Brakuje ci motywacji do treningu w domu? Nie wiesz, od czego zacząć i w jaki sposób ćwiczyć? Poznaj sprawdzone sposoby na ćwiczenia w swoim salonie!

Ostatnie tygodnie są trudne dla nas wszystkich, mimo to nie zapominaj o choćby umiarkowanej aktywności fizycznej. Zdziwisz się, jak różnorodne treningi możesz wykonywać w domowym zaciszu.

Jak zacząć ćwiczenia w domu?

Na szczęście w XXI wieku do efektywnych ćwiczeń nie potrzebujesz całego zestawu przyborów rodem z siłowni czy sali fitness. Znacznie ważniejsze od posiadanego sprzętu jest to, co nosisz w sobie – a więc pozytywne nastawienie. Najważniejszym warunkiem do osiągnięcia założonych celów jest osobista motywacja do regularnych treningów.

A skoro wspomniano już o celach – zawsze łatwiej będzie ci ćwiczyć, jeśli wyznaczysz sobie jakieś efekty, do których masz zamiar dążyć. Zrzucenie kilku zbędnych kilogramów? Poprawa sylwetki lub kondycji? A może po prostu troska o własne samopoczucie? Samodzielnie zdecyduj, na czym najbardziej ci zależy, i każdego dnia konsekwentnie zbliżaj się do realizacji swoich planów.

Bardzo ważne jest też zaplanowanie częstotliwości ćwiczeń, np. 3-4 razy w tygodniu. Wiele zależy tu od wybranegotreningu czy bieżącej formy. Mnóstwo wskazówek z pewnością znajdziesz w internecie, począwszy od propozycji pojedynczych ćwiczeń, aż po rozbudowane i zaawansowane zestawy treningowe. Nigdy nie zapominaj o takich elementach jak rozgrzewka czy elektrolity po treningu, które pozwalają uzupełnić pierwiastki wypłukane podczas wzmożonego wysiłku.

Jak ćwiczyć w domu?

Z pewnością nie można wyznaczyć jednego najlepszego treningu w domu – wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Jeżeli się odchudzasz, najlepiej sprawdzi się trening interwałowy i trening cardio – każdy z nich wykonuj 2 razy w tygodniu. Osoby szczupłe i pragnące nabrać masy powinny natomiast skupić się na treningu siłowym, może to być np. kompleksowy trening obwodowy wykonywany co 2 dni.

Przy rzeźbieniu własnej sylwetki świetnie sprawdzają się urozmaicone ćwiczenia. Najlepiej, aby każdy trening odnosił się do 1-2 grup mięśniowych, ćwiczenia należy wykonywać 4-5 razy w tygodniu, opcjonalnie dodaj też cardio. Dla zachowania zdrowia w zupełności wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna (nawet spacer) przynajmniej 3 razy w tygodniu po około 30 minut.

Przykładem bardzo popularnego treningu domowego, który przy okazji zajmuje niewiele czasu, jest tabata. To trening interwałowy, w którym przez 4 minuty (wraz z przerwami) wykonujesz określone ćwiczenia na bardzo wysokiej intensywności.

Śmiało korzystaj też z tego, co masz w domu. Brakuje ci maty? Na pewien czas może zastąpić ją gruby dywan czy koc. Chcesz poćwiczyć z hantlami? Napełnij butelki wodą i użyj ich podczas najbliższych ćwiczeń. Przykłady tego typu można mnożyć w nieskończoność.

Jak zwiększyć efektywność treningów w domu?

Podczas treningów w domu nie możesz zapominać o właściwym nawodnieniu organizmu. W trakcie ćwiczeń tracisz dużo wody, a wraz z nią wiele cennych elektrolitów. Dlatego też przyjmuj elektrolity po treningu, np. w wygodnej formie tabletek musujących. Możesz też zrobić domowy izotonik.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ