Żółte paznokcie potrafią byś efektem nieprawidłowej ich pielęgnacji jak także potrafią sygnalizować rozwijający się mechanizm chorobowy. Sprawdź czemu istotna jest obserwacja stanu paznokci.

Żółte paznokcie – etiologie

Pojawianie się przebarwień paznokci może mieć rozmaite źródła. Należą do nich pomiędzy innymi:
•siniaki powstałe wskutek uderzenia,
•pozostałości lakierów do paznokci,
•wykorzystywanie pewnych preparatów,
•palenie papierosów,
•zgrubienia płytki paznokciowej,
•grzybica,
Siniaki występujące na skutek uderzeń, powszechnie pozostawiają ciągłe ślady na paznokciu. Nie tylko są to trwałe ich przebarwienia jednak także potrafią wpłynąć na gładkość płytki paznokciowej. Lakiery do paznokci zwłaszcza o intensywnych, ciemnych odcieniach potrafią skutkować pojawianie się żółtego koloru paznokci. Powszechnie stosowanie samego lakieru do malowania paznokci jest niewystarczające bo ciemne kolory potrafią wchodzić w płytkę paznokciową. Wynikiem tego są przebarwienia, które bardzo jest usunąć podczas zdejmowania koloru. Niezbędne jest wykorzystywanie specjalnych środków, które przywracają paznokciom naturalny kolor. By tego zapobiec warto pomyśleć o zakupie podkładu pod lakiery o mocnych kolorach, którego powierzchnia stanowi zabezpieczenie przed wniknięciem pigmentów do płytki paznokciowej. Na pojawianie się żółtych paznokci może stanowić także nacisk stosowanie pewnych preparatów (na przykład z grupy tetracyklin) czy suplementów kuracji (na przykład beta karotenu). Palenie papierosów także znacząco oddziałuje kolor paznokci. Wywołują one nie tylko zażółcenie się płytki paznokciowej jednak także zmienia się ich wygląd i struktura przez co wskazują na niezdrowe. Zgrubienia płytki paznokciowej jednak pojawiają się niejednokrotnie jako skutek rozwijających się procesów patologicznych. Paznokieć wówczas wzrasta wolniej oraz stoi się przez to większy i traci swoją przezroczystość.

jak sobie poradzić na żółte paznokcie

Żółte paznokcie – grzybica

Do chorób często występujących wywołujących żółte zabarwienie paznokci jest niewątpliwie grzybica. Grzybica paznokci stanowi obecnie ponad połowę wszelkich chorób paznokci. Dotyczy ona przede wszystkim stóp rzadziej rąk. Warto podkreślić, iż grzybica nóg może przenosić się na ręce. Ową dolegliwością można zakazić się w szczególności w miejscach takich jak baseny czy hotele. Że ona być także efektem zabiegów kosmetycznych wykonywanych na paznokciach np. manicure czy pedicure. Niestosowanie się do zasad czystości czyli pożyczanie ręczników czy butów również ułatwi rozprzestrzenianie się tej dolegliwości. Grzyby powodujące grzybice utrzymują się przede wszystkim elementem paznokci którym jest keratyna. Wydzielają oprócz tego enzymy, które wywołują rozpulchnianie płytki paznokciowej oraz jej pogrubianie. W skutku tego przebiegu na paznokciach pojawiają się żółte, białe czy brązowe plamy. Paznokieć wówczas zaprzestaje wyglądać estetycznie, Powszechnie daje się, iż grzybica w pierwszych fazach nie zajmuje od razu całego paznokcia ale jego część. Niemniej natomiast nieleczona rozprzestrzenia się oraz powoduje niszczenie paznokcia a i jego odpadnięcie. Może się również rozprzestrzeniać na inne palce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ