Początek nowego roku wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji podatkowej. Podczas gdy większość podatników będzie cieszyć się za kilka miesięcy ze zwrotu nadpłaconego podatku, niektórzy będą musieli jeszcze skarbówce dopłacić. O czym warto pamiętać, rozliczając Pit-37?

Pit 2017. Ważne terminy, które obowiązują podatników

Większość podatników składa rozliczenie Pit-37. Obowiązuje ich ostateczny termin do 30 kwietnia bieżącego roku. Z kolei osoby osiągające przychód z najmu i dzierżawy, a także prowadzące działalność gospodarczą mają czas jedynie do 31 stycznia. Należy bezwzględnie przestrzegać tych terminów. Za każde spóźnienie urząd skarbowy może nam nałożyć poważne sankcje finansowe. Osoby, które mają poważny problem z poprawnym wypełnieniem deklaracji lepiej, aby złożyły ją z błędami niż zupełnie zaniechały obowiązku ustawowego. W najgorszym wypadku zostaną wezwane do złożenia korekty swojego Pitu.

Czynny żal. Co to jest i kiedy należy sięgnąć po to rozwiązanie?

Jeśli już z jakichś powodów nie złożyliśmy Pitu 2017 w obowiązującym terminie, możemy jeszcze wypełnić deklarację podatkową i złożyć ją wraz z tzw. czynnym żalem. Jest to pismo, w którym sami przyznajemy się przed skarbówką, że nie wywiązaliśmy się z obowiązku złożenia deklaracji, wykazujemy skruchę i chcemy naprawić swój błąd, sporządzając Pit. W czynnym żalu podajemy powód, dlaczego w terminie nie udało nam się złożyć deklaracji. Może to być na przykład choroba. Pismo składamy do naczelnika urzędu skarbowego właściwego naszemu miejscu zamieszkania.

Przekazanie 1% na cele organizacji pożytku publicznego

Warto również pamiętać o przekazaniu 1% podatku na cele organizacji pożytku publicznego (OPP). Nas nic to nie kosztuje, a może pomóc tym, którzy najbardziej tego wsparcia potrzebują. Przekazanie 1% podatku możemy zadeklarować zarówno na Picie składanym drogą tradycyjną, jak też online (pit 37 online).

Jak rozliczyć pit-11? Jakie terminy obowiązują pracodawców?

Pit-11 to taki rodzaj deklaracji, którą osoba zatrudniona na pełen etat, umowę o dzieło czy umowę-zlecenie otrzymuje od swojego pracodawcy. To w jego gestii leży wiedza na temat tego, jak wypełnić pit 11. Obowiązkiem naszego szefa jest przesłanie nam Pitu najpóźniej do końca lutego. Z kolei zaś jeśli chodzi o urząd skarbowy, to pracodawca musi przekazać nasz Pit-11 skarbówce drogą tradycyjną najpóźniej do końca stycznia. Jeśli tego nie zrobi, pozostaje mu jeszcze możliwość rozliczenia pit 11 drogą elektroniczną.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ