Ananas jest jednym z najczęściej konsumowanych owoców egzotycznych. Jego niesamowitym smakiem zachwyca się niezliczona rzesza smakoszy egzotyków.
Ananas jadalny to owoc należący do rodziny bromeliowatych. Jest on rośliną wieloletnią, ukorzeniającą się głównie w naturalnym gruncie oraz niezwykle odporną na suszę i duże upały. Jadalne owoce tego egzotyka pochodzą głównie z tropikalnej Brazylii. Do Europy po raz pierwszy ten niesamowity smakołyk przywiózł znany odkrywca geograficzny Krzysztof Kolumb. W dzisiejszych czasach uprawa ananasa przeniosła się na Hawaje, gdzie roślina ta jest uprawiana w ogromnych ilościach. Owoce ananasa dojrzewają przez okrągły rok, dlatego też są one dostępne w wielu polskich marketach spożywczych o każdej porze roku.
Co prawda owoc ten na większą skalę nie jest hodowany w Polsce, niemniej w warunkach naszego klimatu można wyhodować swoją własną roślinę. Zatem jak zasadzić ananasa – to pytanie zadaje sobie wielu ulubieńców egzotycznych roślin.
Domowa hodowla ananasa jest nie tylko możliwa, ale co więcej może każdemu z nas przynieść bardzo dużo satysfakcji.
Jeśli chcemy wyhodować własnego ananasa, to najlepiej jest rozmnażać go z sadzonek, które można uzyskać z owoców kupionych w sklepie. W tym celu należy zakupić owoc wraz z rozetą liściową, która znajduje się na szczycie owocu. Właśnie tę rozetę można ukorzenić i wyhodować z niej dorodny okaz.
Aby zdobyć sadzonkę ananasa należy odciąć ze świeżego oraz dojrzałego owocu pióropusz liści wraz z plastrem miąższu, który powinien mieć grubość około dwóch centymetrów. W tym celu zalecane jest, aby jedną dłonią chwycić owoc, natomiast drugą dłonią złapać rozetę, a następnie oddzielić pióropusz od owocu mocno go wykręcając. Później należy starannie usunąć zbędny miąższ oraz dolne listki z rozety, w taki sposób, aby odsłoniły się około trzy centymetry gołego pędu, na którym z czasem wykiełkują nieduże korzonki. Gdy są one już widoczne, wówczas należy roślinę posadzić w zwilżonym podłożu.
W celu stworzenia naszej egzotycznej roślince odpowiednich warunków należy umieścić ją w ciepłym miejscu. Najlepszą temperaturą będzie około dwudziestu pięciu stopni. By wyhodować pokaźny okaz trzeba dbać o to, aby podłoże było stale wilgotne. Ponadto warto spryskiwać liście miękką wodą ze spryskiwacza, gdyż ananas jest rośliną lubiącą wilgoć.

http://www.sfora.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBielizna
Następny artykuło warto obejrzeć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ