Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, którego podstawą są zaburzenia w ciągu immunologicznym. Atopowe zapalenie skóry pojawia się powszechnie z alergiami pokarmowymi, astmą, katarem siennym. Nie można określić jednego czynnika, który był odpowiedzialny za atopowe zapalenie skóry, i jego wyleczenie całkowite jest prawie niemożliwe. Zajmuje się tylko leczenie objawowe, które zmniejsza uporczywy świąd skóry atopowej oraz zmniejsza dyskomfort i suchość skóry.

Atopowe zapalenie skóry – etiologie

Nie do końca wiadomo skąd dokładnie cieszy się AZS. Specjaliści wymieniają elementy sprzyjające pojawieniu się choroby, uważają, że wielkie znaczenie mają geny. Po rodzicach czy dziadkach można odziedziczyć skłonność do AZS. Rozwija się, że jeśli ojciec lub matka zmagają się z tę chorobą, to niebezpieczeństwo, że dziecko te będzie ten kłopot wynosi od 25 do 30%. W przypadku, gdy oboje mają atopię, ich potomstwo będzie ją było aż na 60% Wrodzonymi cechami sprzyjającymi pojawieniu się atopowego zapalania skóry są: nadwrażliwość na różnego rodzaju kosmetyki, wysoką temperaturę, pot oraz generalna suchość pewnych części, czy całego ciała. Choroby tej choroby zwiększają się także z powodu zanieczyszczonego powietrza. Nie jest potrzebne bycie w wnętrzach, gdzie jest przetworzona przemysłowo żywność, dym papierosowy oraz klimatyzacja. Warto wiedzieć, że zbytnia higiena także nie sprzyja atopowemu zapaleniu skóry. Za liczne mycie się osłabia płaszcz lipidowy, który pokrywa skórę. Robi to jej zbytnie wysuszenie. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, którą nie można się zarazić, i nie ma powodu obawiać się, czy mieć podczas obcowania z osobami chorymi.

pielęgnacja suchej skóry atopowej co potrzebne

Atopowe zapalenie skóry – sygnały

Gdy się skórę podrapie pojawiają się przeczosy wyraźne i duże pręgi. Jeśli zdarzy się, że dostaną się tam bakterie, grudki ropieją. Skóra osób mających atopię jest niska i podatna na różnego rodzaju zniszczenia. Atopowe zapalenie skóry wydaje się bardzo wcześnie zazwyczaj u dzieci już pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na twarzy, podbródku, klatce piersiowej nogach oraz rękach. Wraz z wiekiem przypadłość przesuwa się na kark, szyję, nadgarstki, zgięcia w łokciach i pod kolanami. U nastolatków wysypka pojawia się wokół oczu, ust, na klatce piersiowej (o ile nie pojawiła się tam wcześniej) oraz na grzbietach rąk. Wraz z wiekiem stopowe zapalenie skóry wycisza się. Przypadłość bardziej skomplikowana jest wiosną i jesienią, najmniej aktywna jest w okresie letnim.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Leczenie jest pasowane do informacji objawów i nasilenia atopowego zapalenie skóry. Atopii nie da się wyleczyć, można jednak minimalizować sygnały AZS. Lekarz może przepisać następujące formy leczenia atopowego zapalenie skóry:
•kosmetyki i maści o działaniu przeciwzapalnym;
•miejscowe środki z środkami przeciwhistaminowymi;
•środki immunosupresyjne (zmniejszające reakcję alergiczną);
•antybiotyki przy dolegliwości skóry;
•glikokortykosteroidy miejscowe (w groźnych wypadkach);
•fototerapia;
•środki uspokajające i psychoterapia mające na celu ograniczenie poziomu lęku (w przypadku, jeśli rozciągnięcie psychiczne pogarsza sygnały).

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ