Ałun jest minerałem, który występuje naturalnie w przyrodzie. Swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim kwaśnemu odczynowi. To dzięki niemu posiada działanie antybakteryjne oraz antyseptyczne. Tworzy środowisko, które nie jest lubiane przez bakterię. Wykazuje również działanie ściągające, tworzy na powierzchni skóry filtr, który nie blokuje porów.

Ałun występuję w postaci kryształu, łatwo rozpuszcza się w wodzie i kruszy. Pozbawiony jest koloru oraz zapachu. Bardzo często jest stosowany jako naturalna alternatywa dla dezodorantu.
Na rynku dostępne są różne odmiany ałunu, między innymi: ałun potasowo-sodowy, ałun potasowo-chromowy oraz ałun potasowo-amonowy.

Jakie właściwości posiada ałun?

Ałun zdobył swoją popularność ze względu na swoje cudowne właściwości antybakteryjne. Po natarciu nim skóry, w danym miejscu nie rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze. W ten sposób ałun zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu. Ałun jest stosowany z sukcesem również w przypadku leczenia ran oraz gojenia niewielkich skaleczeń, na przykład po goleniu.

Ałun posiada również właściwości ściągające, dzięki temu świetnie tamuje krwawienie. Znalazł zastosowanie również w leczeniu różnych zmian skórnych oraz łagodzeniu miejsc po ukąszeniu owadów.

Przeczytaj też: http://www.elegans.pl/5-produktow-dzieki-ktorym-nasza-cera-bedzie-nieskazitelna/

Pozostałe właściwości ałunu to:

  • hipoalergiczność, może być z powodzeniem stosowany przez alergików,
  • wykazuje działanie przeciwpotowe,
  • likwiduje brzydki zapach potu,
  • nie wysusza skóry,
  • łagodzi zaczerwienienie i świąd,
  • nie brudzi ubrań,
  • nie posiada terminu ważności.

Jakie jest zastosowanie ałunu?

Najczęściej wybierany jest ałun w krysztale, na rynku są jednak jeszcze dostępne inne formy tego minerału. Takie, jak spray, czy puder. Każdą odmianę nieco inaczej się stosuje.

Ałun w krysztale – kryształ należy zmoczyć, następnie odczekać minutę i natrzeć nim wybrane miejsce na ciele. Po zastosowaniu ważne jest ponowne opłukanie kryształu. Poużyciu odkładamy go na miejsce, by mógł wyschnąć.

Ałun w proszku – najczęściej stosowany jako zasypka do butów. Zapobiega poceniu się i zapobiega rozwojowi bakterii. Roztworem z ałunem można również płukać jamę ustną.

Ałun w spray’u – służy do stosowania zamiast dezodorantu, wystarczy spryskać nim pachy lub inne problematyczne partie ciała.

Źródło: https://www.kochamyzulawy.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ