Dzięki specjalistycznym badaniom genetycznym można uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki stanu płodu – także bez potrzeby inwazyjnego pobierania materiału!

Aktualnie każde dobre laboratorium genetyczne posiada w swojej ofercie szeroką gamę badań prenatalnych, czyli prowadzonych na płodzie jeszcze w okresie jego rozwoju wewnątrzmacicznego.

Poprzez badania prenatalne można określić również ryzyko zachorowania dziecka na różne schorzenia genetyczne. Tego rodzaju diagnostyka genetyczna pozwala na uzyskanie wielu pomocnych informacji, które pozwolą lekarzowi oraz przyszłym rodzicom na podjęcie odpowiednich decyzji o zatrzymaniu albo usunięciu ciąży.

Kiedy można wykonać prenatalne badania genetyczne?

Jeśli chodzi o badanie genetyczne cena wcale nie jest bardzo wysoka, dlatego też są one rekomendowane przez wielu lekarzy ginekologów, zwłaszcza dla kobiet po 35. roku życia, a także tych, u których występuje rodzinne obciążenie genetyczne.

Naturalnie, diagnostyka genetyczna dostępna jest dla każdego i mogą korzystać z niej wszyscy rodzice, którzy chcą dowiedzieć się więcej o stanie zdrowia swojego przyszłego dziecka.

Nieinwazyjne badania prenatalne

Bardzo często diagnostyka genetyczna kojarzy się z niebezpiecznymi dla dziecka badaniami inwazyjnymi. Jednak do dyspozycji są również badania nieinwazyjne, które nie niosą ze sobą zwiększonego ryzyka poronienia.

Jednym z najpopularniejszych badań tego rodzaju są badania NIFTY oraz HARMONY, a także test PAPP-A, który zalecany jest wszystkim kobietom.

Badania te polegają na pobraniu krwi od matki. Następnie laboratorium genetyczne sprawdza próbkę krwi i na tej podstawie może określić, czy dziecko jest narażone na określone schorzenia.

Testy genetyczne mogą diagnozować trisomie takie jak: zespół Downa (trisomia 21), Edwardsa (trisomia 18) oraz Patau (trisomia 13), a także innego rodzaju nieprawidłowości chromosomowe. Również istnieje możliwość diagnostyki takich schorzeń jak zespół Turnera czy zespół Klinefeltera, które są wywołane niewłaściwą liczbą chromosomów płciowych.

Ile kosztuje prenatalna diagnostyka genetyczna?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, jeśli chodzi o prenatalne badanie genetyczne cena nie jest wysoka. Wydatek zależny jest od tego, jakie badanie zostało wybrane. Ceny wynoszą od około 300 złotych do nawet około 2000 złotych za bardziej dokładne testy wykazujące dużą czułość.

Każde laboratorium genetyczne ma nieco inny cennik, dlatego warto sprawdzić różne oferty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ