Wynagrodzenie, które otrzymuje nauczyciel określany jest ustawy. Jest ono zależne od wielu czynników. Dzisiaj postaramy się przybliżyć te czynniki oraz to mówi temat dotyczący zarobków wynikających z pracy nauczyciela. Czy wynagrodzenie nauczycieli jest zbyt niskie? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/ile-zarabia-nauczyciel/ 

Czy zarobki nauczyciela są zbyt niskie? 

Protesty na świecie w ciągu ostatnich lat wskazują na to, że nauczyciele nie są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia. W porównaniu do wiedzy oraz umiejętności, którymi się cechują, zarobki można uznać za niskie. Praktycznie nigdy nie przekraczają one czterocyfrowej kwoty. Na Jakie zarobki może liczyć nauczyciel w Polsce? Od czego zależy wynagrodzenie? 

Zarobki nauczyciela – od czego zależą? 

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, Jakie zarobki otrzymują nauczyciele. Do najważniejszych z nich należy wymienić tytuł, czy jak kto woli stopień nauczyciela. Wpływ na wysokość wypłaty w tym zawodzie ma też Ustawa budżetowa, która uchwalona jest na konkretny rok. W niej dostępne jest kwota bazowa. Ustawa budżetowa w 2021 roku utrzymuje poprzednią kwotę bazową, która wynosi 3537,80 zł. 

Ile zarabia nauczyciel stażysta? 

Rozpoczynając przygodę w karierze edukacyjnej nie powinniśmy liczyć na wysokie wynagrodzenie. Nauczyciel stażysta otrzymuje wypłatę w wysokości 2949 zł brutto. Zazwyczaj zatrudniony jest on na umowę o pracę. W przypadku gdy nauczyciel stażysta był zatrudniony na umowę zlecenie oraz miał status studenta, może liczyć na wynagrodzenie netto odpowiadający kwocie brutto, ponieważ nie musi odprowadzać w tym czasie żadnych składek. 

Zarobki nauczyciela kontraktowego i mianowanego 

Wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego, który posiada największe doświadczenie od stażysty i jest nieznacznie wyższe. Wynosi ona 3034 zł brutto. Należy jednak pamiętać o czynnikach zewnętrznych, o których pisaliśmy wcześniej, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia nauczyciel. Nauczyciel mianowany jest kolejnym stopniem kariery zawodowej nauczyciela, a na takim stanowisku wynagrodzenie wynosi 3445 zł. Nauczyciel jest w stanie dostać również dodatek motywacyjny, funkcyjny, zabicie wychowawcą klasy, za warunki pracy czy ponadwymiarowe godziny pracy, a także otrzymuje nagrody i inne świadczenia. Praktyce nauczyciel jest w stanie zarobić nawet około 5-6 tyś zł. 

Zobacz też: http://www.elegans.pl/nauczyciel-wymagania-i-obowiazki-w-pracy-w-szkole/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ