Polacy pracują ciężko i każdego dnia dłużej aniżeli wskazują na to statystyki uwzględniające pozostałych mieszkańców Unii Europejskiej. Jednocześnie coraz częściej wykonujemy zawodowe obowiązki w pozycji siedzącej i taki też tryb życia prowadzimy. Za mało w naszej codzienności aktywności ruchowej, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czy wiesz, że naukowcy alarmują, iż każda godzina siedzenia skraca nasze życie o co najmniej kilkanaście minut? Wyniki są zatrważające, jeśli dodamy do tych danych kolejne niepokojące informacje.

Siedzący tryb życia bezpośrednio wpływa na stan naszych kręgosłupów. Warto zdać sobie sprawę, że wady postawy wykazuje już większość uczniów w klasach wczesnoszkolnych. Jeśli te są bagatelizowane, w życiu dorosłym niestety dadzą o sobie znać i to z dużym poziomem nasilenia. Właśnie dlatego o kręgosłup trzeba dbać każdego dnia, a pracownicy biurowi powinni przestrzegać prostych zasad, dzięki którym zachowają pełne zdrowie, potwierdza niejeden dobry ortopeda. Warszawa i jej drapacze chmur, w których zatrudnieni są pracownicy biurowi, ma już w tym zakresie ogromne doświadczenie.

Jak dbać o kręgosłup w pracy?

Przede wszystkim Twoje biurko i krzesło, na którym spędzasz długie godziny, musi być odpowiednio dopasowane. Liczy się nie tylko wysokość tego rodzaju sprzętu biurowego. Krzesło musi mieć właściwie wyprofilowane oparcie, podłokietniki. Najlepiej, jeśli jego wysokość można regulować. Pracownik powinien wykonywać swoje zawodowe obowiązki w pozycji wyprostowanej, opierając plecy oraz głowę o oparcie fotela.

Co więcej, na każdą godzinę siedzenia powinno przeznaczać się 5 minut przerwy. W tym czasie pracownik powinien wstać, pospacerować, wykonać chociaż kilka ćwiczeń rozciągających. Sprawdzą się przysiady, ruchy okrężne biodrami czy wyciąganie ramion ku górze.

Przeciętny Polak spędza średnio 5 godzin dziennie, wykonując pracę siedzącą. Jednocześnie światowe organizacje potwierdzają, że siedzący tryb życia jest czwartą co do częstotliwości przyczyną śmierci. Trzeba też podkreślić, że Polacy plasują się na jednej z niższych pozycji, biorąc pod uwagę aktywność fizyczną. Chociaż uprawianie sportu jest u nas coraz popularniejsze, tak samo jak zdrowy styl życia, to jednak daleko nam jeszcze do mieszkańców z Europy Zachodniej. Tak samo rzadko uczęszczamy na wizyty kontrolne do lekarzy, potwierdza ortopeda. Warszawa posiada zaś wystarczającą liczbę klinik, w których można regularnie badać stan kręgosłupa, by móc jak najdłużej zachować dobre zdrowie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ