Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej to rewelacyjne miejsce dla tych wszystkich, którzy chcą poznać kulturę dawnych mieszkańców Beskidu Niskiego i ich tragiczną historię. Sam skansen powstał w latach 60-tych XX wieku. Jego twórca to Fedor Gocz. Początki skansenu były dość skromne. Pan Gocz wykorzystał opuszczoną, XIX-wieczną chatę jako miejsce gromadzenia i eksponowania pamiątek związanych z miejscowymi Łemkami. Z czasem eksponatów przybywało, wokół chaty pojawiły się inne zabudowania gospodarcze, przeniesione z okolicznych miejscowości. Tak właśnie powstał prywatny Skansen Kultury Łemkowskiej, będący obecnie ważnym ośrodkiem łemkowskiej kultury, którym kieruje Towarzystwo Muzealne. W lipcu organizowany jest tu wielki festiwal, a sam ośrodek może się pochwalić własnym wydawnictwem. Jest to czasopismo „Zahoroda”, które ukazuje się w trzech językach: łemkowskim, ukraińskim oraz polskim.
W skład skansenu wchodzą chata mieszkalno-gospodarcza, chlewik, spichlerz, wiatrak, kuźnia, pasieka, kapliczka. W chyży odtworzone zostało dawne wnętrze mieszkalne. Zgromadzono w nim liczne sprzęty, ubrania, stroje oraz fotografie. W konieczni wyeksponowane zostały natomiast pamiątki po żołnierzach Armii Czerwonej, którzy w okolicy Zyndranowej przeprowadzali operację dukielską. Są to m. in. przestrzelone hełmy, zardzewiała broń oraz postrzępione mundury.
Na terenie skansenu, pod gołym niebem stoją rzeźby i kapliczki. Tu również znajduje się kolekcja krzyży pochodzących z kopuł nieistniejących już cerkwi.

http://www.wakacje-marzen.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ