Tatry mogą pochwalić się ciekawymi jaskiniami, które tak chętnie penetrują turyści. Do jednych z najciekawszych jaskiń w polskich Tatrach zalicza się Jaskinia Mylna, zachwycająca swymi krętymi, mrocznymi korytarzami. Znajduje się ona nad dnem bardzo popularnej Doliny Kościeliskiej i jest świetnym uzupełnieniem spaceru po tejże dolinie. Wejście do niej znajduje się około 130 metrów nad dnem doliny, w zboczach Raptawickiej Turni.
Jaskinia Mylna znana była miejscowych góralom już przed wiekami. Jedna z tatrzańskich legend głosi, że w tej ciekawej plątaninie korytarzy miał mieć swą kryjówkę słynny Janosik.
W 1885 roku jaskinię po raz pierwszy profesjonalnie zbadano, wkrótce zaś wyznaczona została do niej specjalna ścieżka. Dzięki temu już pod koniec XIX wieku Jaskinia Mylna stała się jedną z ważniejszych atrakcji w Tatrach, zaś turyści wyjątkowo chętnie zaglądali do jej wnętrza. Trasę turystyczną, która prowadzi dziś przez jaskinię, wyznaczono jednak dopiero po II wojnie światowej. Wędrujący nią turyści mogą zobaczyć m. in. sale Chóry oraz Białą Ulicę, mogą również podziwiać piękną panoramę z Okien Pawlikowskiego, nazwanych tak na część odkrywcy jaskini.
Długość trasy turystycznej to 270 metrów. Jaskinię zwiedza się bez przewodnika, zaś do wejścia na jej teren upoważnia bilet wstępu na teren całego Tatrzańskiego Parku Narodowego. W zwiedzaniu jaskini niezwykle ważne jest posiadanie własnego źródła światła oraz solidnych butów.

http://www.czyzyny.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ