Położone w dolinie Nysy Kłodzkiej Bardo jest jednym z piękniejszych miasteczek, jakimi mogą się pochwalić Sudety. Otaczające je Góry Bardzkie są nie tylko oazą ciszy i spokoju, ale i miejscem idealnym dla miłośników pieszych wędrówek. Największą atrakcją w tej okolicy jest przełom Nysy Kłodzkiej, dzięki któremu Bardo sławę zyskało m. in. jako organizator fascynujących spływów kajakowych.
Samo Bardo jako miejscowość o długiej historii ma się czym pochwalić. Symbolem miasta i jego najważniejszym zabytkiem jest kościół Nawiedzenia NMP. Jego potężne wieże są doskonale widoczne już z oddali, a barokowa sylwetka i piękne wyposażenie wnętrza sprawiają, że zwiedzanie tej świątyni jest wielką gratką dla miłośników sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje to ołtarz główny, w którym znajduje się najważniejszy przedmiot kultu. Jest to figurka Madonny, która najprawdopodobniej powstała w XIII wieku. Uznana za cudowną jest zarazem jedną z najstarszych figurek tego typu w Polsce. Warto też zwrócić uwagę na wspaniałe organy, które powstały pod koniec XVIII wieku. Przy tej świątyni znajdują się dwie inne, ważne atrakcje. Jedną z nich jest Ruchoma Szopka, drugą – urządzone w klasztorze Redemptorystów Muzeum Sztuki Sakralnej. Można się w nim zapoznać zarówno z dziejami cystersów, którzy w tej okolicy odgrywali niegdyś bardzo ważną rolę, jak i dziejami sztuki kościelnej. Stare obrazy, wiekowe naczynia liturgiczne oraz rzeźby – oto podstawa tutejszej ekspozycji.
Po zwiedzeniu wszystkich przykościelnych atrakcji warto wybrać się na Drogę Różańcową oraz na znajdującą się po drugiej stronie Nysy Górę Kapliczną. Tu największą atrakcją jest kaplica MB Płaczącej, wzniesiona w początkach XVII wieku na miejscu poprzedniej.
Sudeckie atrakcje. Bardo
[Głosów:0 Średnia:0/5]