Zapalenie błony śluzowej nosa należy do najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych, dzieli się na dwa typy, zapalenie ostre i przewlekłe. Choroba ma najczęściej tło wirusowe i leczy się ją objawowo.
Ostre zapalenie zatok przynosowych zaczyna się nagle, chorobę zawsze poprzedza wyciek lub niedrożność z nosa. Często spotykaną dolegliwością podczas zapalenia zatok jest także ból w ich okolicach oraz upośledzenie węchu. W przypadku zapalenia błony śluzowej nosa i zatok istnieje podział ze względu na tło występującej choroby:
wirusowe zapalenie (czyli tzw. przeziębienie) trwa do 10 dni, powirusowe zapalenie po 5 dniu trwania pogarsza się i trwa ponad 10 dni, w przypadku tła bakteryjnego czas trwania choroby trwa do ponad 10 dni, jednak po 5 dniach choroby objawy nasilają się, pojawia się temperatura powyżej 38 st. C, ból umiejscowiony jednostronnie, pojawia się również wyciek lub zalegająca wydzielina ropna w jamie nosowej, pogarszają się wyniki krwi w kierunku OB i CRP.
Zapalenie błony śluzowej nosa – jak je skutecznie leczyć?
Skutecznym leczeniem w przypadku łagodnego przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa zwykle wystarcza leczenie objawowe środkami farmakologicznymi dostępnymi bez recepty, takie leczenie możemy wprowadzić samodzielnie. Jednak jeśli objawy nie ustępują lub infekcja nasila się po 3-5 dniach należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Podczas terapii leczniczej zapalenia błony śluzowej należy stosować także środki przeciwzapalne, które łagodzą takie dolegliwości jak bóle głowy, bóle mięśni i stawów oraz obniżają gorączkę. W przypadku zbierającej się wydzieliny w drogach oddechowych stosuje się leki mukolityczne, które mają na celu rozrzedzić zalegającą wydzielinę i ułatwić jej odpływ z zatok. Aby zapewnić prawidłową wentylację zatok stosuje się najczęściej aerozole, które obkurczają błonę śluzową nosa, płukanie jamy nosowej solą fizjologiczną ułatwia oczyszczenie go. Jeśli lekarz stwierdzi, że zapalenie jest na podłożu bakteryjnym przepisze stosowny antybiotyk.

http://www.witalnamama.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ