Obróbka skrawaniem jest jedną z form obróbki ubytkowej, podczas której usuwa się nadmiar materiału tak, by zachować jedynie pożądany kształt produktu lub pojedynczego elementu. Obróbka CNC jest znaczącym unowocześnieniem tego procesu, której początki datuje się na lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku. Wtedy to powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie.

Proces skrawania z wykorzystaniem obróbki CNC

Skrót CNC pochodzi od angielskiego pojęcia „Computerized Numerical Control”, które oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To właśnie maszyny wyposażone w mikrokomputery realizują niemalże całość procesu produkcyjnego z wykorzystaniem technologii CNC. Jest on realizowany w trzech etapach – pierwszy to faza projektowania, drugi to faza przetwarzania, a trzeci to właściwa obróbka CNC. W fazie projektowania wykwalifikowany pracownik obsługujący tokarkę lub frezarkę CNC programuje proces produkcyjny, na podstawie którego urządzenie wykonuje żądany produkt.

Właściwości obrabiarek CNC

Najważniejszą zaletą obrabiarek CNC jest możliwość zautomatyzowania procesu produkcji. Oznacza to, że po zaprogramowaniu maszyn przez wykwalifikowanych pracowników mogą one wykonywać produkty z materiału surowego praktycznie bez przerwy. Pod tym linkiem dowiesz się więcej na ten temat https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka. Nie ma konieczności każdorazowego wprowadzania ustawień ani kalibrowania urządzeń. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym zminimalizowano także problemy wynikające z nadmiernego nagrzewania się narzędzi i maszyn w czasie ich pracy.

Wykorzystanie obrabiarek CNC w przemyśle

Proces obróbki CNC jest niezwykle szybki i precyzyjny. Zapewnia zwiększone bezpieczeństwo i minimalizuje koszty dzięki ograniczeniu wytracanego podczas obróbki materiału. Uwzględniając fakt, że CNC umożliwia obrabianie nie tylko metali, ale także m.in. drewna i tworzywa sztucznego należy wskazać, że znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – od zakładów produkujących meble po przemysł ciężki, energetykę i elektronikę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ