Poszukiwanie pierwszej pracy jest nie lada wyzwaniem. Brak doświadczenia i rozeznania na rynku pracy może być utrudnieniem. Sprawdź, jak przygotować swoje pierwsze CV i co w nim napisać, jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia!

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-napisac-cv-bez-doswiadczenia/

O tym pamiętaj – nie wymyślaj doświadczenia

Wiele młodych osób, które szukają swojej pierwszej pracy – wymyśla swoje dotychczasowe doświadczenie, wpisująć np., że byli kelnerami lub pracowali na recepcji. Niestety takie postępowanie może tylko utrudnić zdobycie tej pierwszej pracy. Jeśli nie byłaś kelnerką, ani nie pracowałaś na recepcji – nie wpisuj tego w CV. Pracodawca chętnie zapyta o twoje doświadczenie, jeśli takie zobaczy. Może wypytywać o szczegóły, czym dokładnie się zajmowałeś na tym stanowisku, co należało do twoich obowiązków, jakie były najtrudniejsze sytuacje i wyzwania, z którymi sobie poradziłeś. Jeśli nie będziesz w stanie odpowiedzieć na takie pytania, to niestety twoja sytuacja nie będzie komfortowa i z takiego względu możesz nie otrzymać pracy.

Co wpisać w CV, gdy nigdzie nie pracowałeś?

Jak już wiesz, nie warto wymyślać swojego doświadczenia, ponieważ kłamstwo ma krótkie nogi i zamiast pomóc, może ci to tylko zaszkodzić. Co zatem wpisać w takim CV?

  • Zastanów się i pomyśl czy nie masz za sobą jakiejś pracy dorywczej lub sezonowej. Wpisz to w swoim CV, na start pracy to naprawdę cenne. Pracodawca doceni wszelkie doświadczenie, które jest taką podpowiedzią, że jako pracownik masz już doświadczenie w kontakcie z innymi, jesteś samodzielny i odpowiedzialny.
  • Opisz swoje hobby, pasje, zainteresowania. Może ci się wydawać, że jest to zbędne, a wręcz niepotrzebne, bo przecież co to interesuje twojego potencjalnego pracodawcę. Powinieneś jednak wiedzieć, że twoje pasje dużo mówią o tobie, jako o człowieku. Jeśli np. grasz w gry zespołowe, to dla pracodawcy może być to znak, że będziesz dobrze pracować w zespole. A może twoja pasja polega na jakichś działaniach przywódczych. Wtedy pokażesz pracodawcy, że masz predyspozycje do bycia liderem.
  • W CV uwzględnij również, w jakim kierunku zawodowym chcesz się rozwijać, co jest twoim celem w kontekście rozwoju zawodowego. To na pewno nakreśli potencjalnemu szefowi, czego może się po tobie spodziewać, że jesteś odpowiedzialny i otwarty na zdobywanie nowej wiedzy i obowiązków.

Przeczytaj też: http://www.elegans.pl/sposoby-na-szybka-i-skuteczna-nauke/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ