Większość z nas przynajmniej raz w swoim życiu jadła struclę makową. Ciasto to nosi wiele nazw. Niektórzy nazywają je również makowcem oraz roladą makową. Smakołyk ten kojarzony jest przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia, chociaż w niektórych częściach Polski zwyczajowo serwuje się go również podczas świąt wielkanocnych. Co warto wiedzieć o tym niewątpliwie smakowitym rarytasie?

Podstawowe informacje o roladzie makowej

Jak już wspomniano na wstępie, rolada makowa jest deserem cieszącym się całkiem sporą popularnością na terenie naszego kraju. Najczęściej możemy spotkać go na stole w okolicy świąt Bożego Narodzenia, a konkretniej podczas Wigilii. Przez wiele osób jest on uważany za jedno z dwunastu dań wigilijnych, które powinny znaleźć się na stole w trakcie tej wyjątkowej wieczerzy. Niektórzy wierzą, że mak, który jest głównym i najważniejszym składnikiem nadzienia rolady makowej, przynosi ludziom szczęście. Uznawany jest on także za symbol pomyślności. Niegdyś wierzono w to, iż mak jest łącznikiem ludzi z zaświatami. Panny, które przygotowywały makowca, miały także większe szanse na zamążpójście. Przepisów na rolady z makiem jest całe mnóstwo. Znajdziemy je zarówno w tradycyjnych książkach kucharskich, jak i w zeszytach przekazywanych przez gospodynie z pokolenia na pokolenie. Nie brakuje również interesujących przepisów w internecie. Niektóre z nich nawiązują do tradycji, a inne są całkiem nowoczesne. Przy wyborze przepisu warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami.

Jaki powinien być makowiec?

Jak już wspomniano powyżej, rolada makowa może zostać przygotowana na wiele różnych sposobów. Nie ma więc jednego, uniwersalnego przepisu, który pozwoli nam na przygotowanie najlepszej rolady pod słońcem. Warto zaznaczyć, że ciasto zwijane makowe możemy przygotować zarówno na bazie ciasta kruchego, jak i półkruchego. Wiele zależy więc od naszych preferencji smakowych. Osoby, które nie przepadają za bakaliami, powinny przygotować masę z maku. Wielu osobom rolada makowa bez bakalii wydaje się jednak zbyt mdła. Z tego też względu niezmiernie często dodawane są do niej różnego rodzaju bakalie. Mowa tu zarówno o owocach, jak i o orzechach. Wśród suszonych owoców, które dodawane są do rolady, na szczególną uwagę zasługują rzecz jasna rodzynki. W roladach nie brak jest również śliwek, a także moreli czy wiśni. W niektórych rejonach Polski dużą popularnością cieszy się żurawina. Jeżeli chodzi zaś o orzechy, wykorzystać można rodzime orzechy włoskie, ale także migdały czy egzotyczne orzechy brazylijskie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ