Zapewne nie raz słyszałeś, że powinieneś dbać o ochronę oczu. W końcu w obecnych czasach na narząd wzroku oddziałuje całe mnóstwo bodźców, co wynika z wszechobecne technologii. Smartfony, laptopy, telewizor – ekrany tych urządzeń mogą negatywne działać na Twoje oczy. Do tego dochodzi szkodliwe działanie słońca, co ważne jest nie tylko latem, lecz przez cały rok. Promieniowanie UV może w znacznym stopniu uszkodzić wzrok, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do jego straty. W związku z tym warto zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne.

Zalety okularów z polaryzacją

A czy słyszałeś o czymś takim, jak okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne? To okulary wyposażone w specjalne szkła, które w ostatnim czasie zrobiły prawdziwą furorę. Czym różnią się od zwykłych okularów przeciwsłonecznych?

Do klasycznych okularów przeciwsłonecznych zalicza się takie, które tylko przyciemniają obraz (ale nie ochraniają oczu przed działaniem słońca) oraz modele wyposażone w filtr UV, chroniący oczy przed promieniowaniem UVA i UVB jak okulary dla kierowców CAT.

Okulary z polaryzacją wyróżniają się tym, że znacznie poprawiają jakość obrazu. Jak? Soczewki okularów polaryzacyjnych tłumią oślepiające refleksy świetlne, które znacznie utrudniają widzenie i powodują zmęczenie oczu. Dzięki temu zapewniają świetny kontrast oraz wyraźny, ostry obraz.

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne to idealne okulary dla kierowców. Doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy światło odbite np. od powierzchni wody, śniegu czy mokrej ulicy utrudnia widzenie.

Zwróć także uwagę na materiał, z którego wykonane są soczewki okularów przeciwsłonecznych. Przeważnie będzie to plastik, poliwęglan lub szkło. Te ostatnie wyróżnia odporność na porysowanie, jednak nietrudno je potłuc, a do tego są ciężkie. Plastikowe soczewki ostatnimi czasy wyróżnia coraz wyższa jakość, a dodatkową zaletą jest ich niewielka waga. Z kolei soczewki wykonane z poliwęglanu polecane są sportowcom ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość. Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które nie tłucze się i jest na uderzenia.

Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych

Czym sugerujesz się, gdy chcesz kupić dobre okulary przeciwsłoneczne? Jeśli jesteś wzrokowcem, to zapewne w pierwszej kolejności zwracasz uwagę na ich wygląd, przez co funkcjonalność okularów schodzi na drugi plan. Jednak na pierwszym miejscu powinieneś postawić na skuteczność ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie ważne, czy chodzi o zwykły model okularów tego typu, czy też okulary z polaryzacją Polaryte HD – najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Wysokojakościowe okulary przeciwsłoneczne – w tym okulary dla kierowców – mają oznaczenie CE, co oznacza, że są zgodne z europejskimi wymogami bezpieczeństwa. Oprócz tego poszukaj na metce lub opakowaniu informacji o zaciemnieniu soczewek – skala waha się od 0 do 4, może też wskazywać na rodzaj filtra.

Przykładowo, okulary polaryzacyjne z filtrem 400 chroniącym przed promieniami UV idealnie nadają się do ochrony przed słońcem.

Okulary przeciwsłoneczne a zdrowie Twoich oczu

Na pewno niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest noszenie dobrze dobranych okularów przeciwsłonecznych. Na rynku dostaniesz całe mnóstwo modeli, od różnych producentów i o różnym stopniu ochrony przed promieniowaniem UV. Okulary polaryzacyjne lub przyciemniane to tylko niektóre z nich. Trzeba jednak wiedzieć, że złe okulary, zamiast pomóc, mogą Ci zaszkodzić.

Jednym z zagrożeń jest to, że złe szkła mogą powodować rozszerzanie się źrenic, a to z kolei prowadzi do wpuszczania większej ilości promieni słonecznych do oczu. Wyłącznie sprawdzone okulary przeciwsłoneczne od renomowanych producentów gwarantują, że dobry filtr skutecznie zabezpieczy Twoje oczy. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będą okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne wyposażone w filtr UV, ponieważ oprócz optymalnej ochrony dla oczu zapewniają doskonałą jakość obrazu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ