Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie nazywane BIK, przechowuje informacje o zaciągniętych pożyczkach i kredytach https://finanse.net.pl/, a także terminowości spłacania ich rat. Używane w mowie potocznej „sprawdzenie BIKu” w praktyce oznacza wgląd do swojej historii kredytowej i ogółu danych, jakie posiada na nasz temat Biuro. Jednak jak właściwie ono działa i skąd uzyskuje swoje informacje? Czy da się sprawdzić BIK za darmo, a jeśli tak, to gdzie?

Jak działa Biuro Informacji Kredytowej?

BIK przechowuje dane odnośnie obecnie trwających kredytów i pożyczek, a uzyskuje je od działających na terenie Polski banków i instytucji pozabankowych. Posiada także informacje na temat spłaconych już zobowiązań. Jeśli spłaty danego zobowiązania dokonywane były terminowo, jest możliwość wnioskowania o usunięcie go z danych. W praktyce jest to jednak nie korzystne, ponieważ tego typu wpisy w rejestrze budują pozytywną historię kredytową i pomagają w uzyskaniu kolejnego kredytu lub pożyczki https://finanse.net.pl/ w przyszłości. Inaczej jest z zadłużeniami, których terminowe spłacanie okazywało się problemem. Biuro Informacji Kredytowej ma prawo przechowywać takie dane przez okres 5 lat po zakończeniu spłaty, nawet wbrew naszej woli. Później można starać się o usunięcie z bazy BIKu takiego negatywnego wpisu, jednak w większości przypadków wnioski na ten temat rozpatrywane są negatywnie.

Gdzie można sprawdzić BIK?

Biuro Informacji Kredytowej udziela informacji tylko za pośrednictwem swojej strony internetowej. Nie ma możliwości otrzymania ich listownie lub przez telefon. Pierwszym krokiem każdej osoby, która zainteresowana jest sprawdzeniem swojej historii kredytowej jest założenie własnego konta na tej witrynie. Będzie wiązało się to z koniecznością podania swoich danych osobowych, a także potwierdzenia swojej tożsamości. Można zrobić to poprzez przesłanie skanu dokumentu tożsamości, a także na szereg innych sposobów, między innymi wykonując przelew. Rejestracja jest darmowa.

Czy BIK można sprawdzić za darmo?

Szeroki jednorazowy raport na temat historii kredytowej danej osoby udostępniany jest przez Biuro za opłatą 39 złotych. Istnieje także możliwość zakupienia pakietu 12 raportów, wycenionych na 99 złotych. Jest jednak również inna, bezpłatna opcja. Raz na 6 miesięcy na nasz wniosek mamy możliwość uzyskania danych, jakie posiada na nasz temat BIK całkowicie nieodpłatnie w ramach Informacji Ustawowej. Warto jednak wiedzieć, że zakres informacji ograniczony jest do tego, czego wymaga ustawa, a więc jest węższy niż ten zawarty w płatnym raporcie. Jest to jednak wciąż użyteczna opcja, pozwalająca na okresowe kontrolowanie swojej historii bez dodatkowych opłat.

„Sprawdzenie BIKu” za darmo jest jak najbardziej możliwe, wystarczy tylko zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do Biura Informacji Kredytowej. Nawet jeśli jesteśmy pewni swojej dobrej historii kredytowej, mimo wszystko od czasu do czasu warto dokonać jej przeglądu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ