Twoja suczka właśnie została mamą? Jest to szczególny czas nie tylko dla domowników, lecz przede wszystkim dla twojego psa. Jej organizm przechodzi bowiem od kilku miesięcy ogromną przemianę i musi wyprodukować pokarm, zapewniający szczeniętom właściwy, zdrowy rozwój. Sprawdź, jak zadbać o suczkę w ciąży.

Legowisko dla suczki i jej szczeniaków

W pierwszych tygodniach życia maluchów to właśnie ich mama spędza z nimi najwięcej czasu, karmiąc szczeniaki, troszcząc się o ich higienę i zapewniając im dużo matczynego ciepła. W tym wymagającym dla suczki okresie szczególnie zadbaj o jej poczucie bezpieczeństwa. Legowisko ustaw w cichym, ciepłym i ustronnym miejscu, tak, by zarówno mama, jak i jej maleństwa nie były niepotrzebnie niepokojone codziennym domowym harmidrem, gdyż może to mieć wpływ na karmienie i produkcję pokarmu.

Regularnie sprzątaj legowisko

Suczka zazwyczaj nie chce zostawiać swoich szczeniąt, zwłaszcza do kilku dni po porodzie. Jednak warto zachęcać, by na chwilę opuściła miejsce przy dzieciach i na krótko wyszła załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Najlepiej w porach, w których wychodziła na spacer przed pojawieniem się szczeniąt. Jest to dobry moment na zrobienie szybkich porządków przy maleństwach i legowisku, np. wymiana pobrudzonego posłania na świeże.

Żywienie suczki karmiącej

Ciąża, poród suczki oraz karmienie szczeniąt wiąże się z dużymi zmianami w organizmie zwierzęcia. W tym szczególnym okresie zadbaj ze szczególną troskliwością o dietę suczki. Powinna cechować się większą kalorycznością, a także być znacznie bogatsza w białko, witaminy i minerały. Dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie jadłospisu suczki o karmę przeznaczoną dla szczeniąt – np. Purina PRO PLAN®. Jest nie tylko łatwiej przyswajalna, ale także zapewni zwierzęciu odpowiednią dawkę właściwie zbilansowanych składników odżywczych, niezbędnych do wzmocnienia organizmu i laktacji.

Sucha karma dla szczeniąt

Jeśli twoja suczka nie chce opuścić szczeniąt nawet na chwilę (a tak się może dziać w pierwszych dniach ich życia), warto położyć miskę z pożywieniem pomiędzy jej łapami, kiedy jest w trakcie karmienia szczeniąt. Na początek lepiej podawać karmę mokrą, która w temperaturze pokojowej cechuje się intensywnym aromatem. To z pewnością zachęci suczkę do jedzenia. Ponadto mokre, miękkie kawałki pożywienia będzie jej łatwiej zjeść w niewygodnej pozycji półleżącej. W kolejnych dniach dietę psiej mamy wzbogacaj o karmę suchą dla szczeniąt, która oprócz dostarczenia ważnych podczas karmienia składników odżywczych, pomoże zadbać o higienę dziąseł i zapobiegnie odkładaniu się kamienia nazębnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ