Rozmowa kwalifikacyjna to pierwszy etap, który przybliża nas do otrzymania pracy na którą aplikujemy. Przed rozmową przygotowujemy się, aby dobrze wypaść. Warto wiedzieć co robić, a czego nie, aby zrobić dobre wrażenie.

Przeczytaj też: http://www.bydgoszczinaczej.pl/jak-dobrze-wypasc-na-rozmowie-o-prace/

Na rozmowę o pracę ubierz się stosownie

Na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Przede wszystkim powinniśmy ubrać się schludnie i elegancko. Warto również zorientować się, jaki charakter ma dana firma do której aplikujemy, aby dobrać odpowiednią stylizację, aczkolwiek białe spodnie lub spódniczka, jasna bluzka lub koszula oraz marynarka bądź narzutka zawsze się sprawdzą. W przypadku panów powinny być to proste ciemne spodnie i koszula. Marynarkę mogą założyć jeżeli jest to praca biurowa lub na stanowisko kierownicze. To, jak będziemy wyglądać wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. W każdej pracy powinniśmy prezentować się jak najlepiej, a więc już na samej rozmowie o pracę powinniśmy to pokazać.

Zwróć uwagę na dobór słów

Kolejnym ważnym aspektem który będzie brany pod uwagę na rozmowie o pracę jest to, w jaki sposób się wysławiamy. Jest to o tyle istotne jeżeli w danej pracy będziemy mieć kontakt z ludźmi. Pracodawca wówczas na pewno zwróci uwagę jak mówimy, co i w jaki sposób. Powinniśmy przede wszystkim mówić wyraźnie i w miarę wolno. Szybkie, nieprzemyślanie wymawianie słów nie zostanie dobrze odebrane. Warto zwrócić na to uwagę już przed rozmową i przemyśleć nad czym warto byłoby popracować. Absolutnie zakazane są przekleństwa, czy słowa do nich podobne. Po takim wybryku najpewniej od razu zostaniemy skreśleni.

Przedstaw siebie w pozytywnym świetle

Na rozmowie o pracę, przyszły pracodawca chce jak najwięcej dowiedzieć się o tobie, a więc należy mu to umożliwić. Opowiadając o swoich kompetencjach, czy zdolnościach wymień najlepsze z nich i podaj przykłady, kiedy one zaowocowały lub przyniosły ci dobre wyniki w poprzedniej pracy. Warto być jednak przygotowanym również na pytanie o twoje słabe strony. Wówczas wybierz takie, które faktycznie mogą być nie najlepsze, ale pamiętaj aby nie mówić o tych, które mogą ci bardzo zaszkodzić. Warto przemyśleć to przed rozmową i być przygotowanym na takie pytania. Oprócz tego możesz dodać pozytywne cechy w przykładach, które wydarzyły się w życiu osobistym. Stworzy to na rozmowie naturalną atmosferę.

Zobacz też: http://www.elegans.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-jak-sie-przygotowac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ