Masz wrażenie, że twoja zawodowa skuteczność spadła? Proste do tej pory zadania zajmują Ci znacznie więcej czasu? Nie ma na co czekać – czas wdrożyć kilka prostych rozwiązań, które pomogą Ci zwiększyć efektywność i przezwyciężyć uczucie znużenia!

Blokowy system pracy – gdy odczuwasz brak motywacji

Wielu trenerów biznesu zgodnie twierdzi, że znaczna większość z nas pracuje dużo efektywniej pod presją czasu. Jednym słowem – im bliżej do deadline’u, tym na wyższych obrotach pracuje nasz mózg. Co jednak, kiedy termin określony przez pracodawcę czy klienta wciąż majaczy gdzieś daleko na horyzoncie, a nam nie bardzo idą składające się na cały projekt małe zadania?

Dobrym sposobem może się okazać odpowiednia osobista organizacja pracy wraz z prostym trikiem. Wszystkie rzeczy, które musisz załatwić danego dnia, podziel na mniejsze, około 50-minutowe bloki pracy z bardzo jasno określonym celem – np. że w tym bloku, między 10:00 a 10:50, odpowiesz na wszystkie zaległe maile lub przygotujesz jedną stronę ważnego raportu. Po tym czasie zrób krótką, kilkuminutową przerwę na kawę czy proste ćwiczenia rozciągające. By dodatkowo się zmotywować, ustaw dźwiękowy alarm w telefonie, który będzie oznajmiał czas na przerwę. Jesteśmy niemal pewni, że zauważysz pozytywną zmianę w swojej skuteczności.

Elektrolity rozpuszczalne w wodzie

Zaskakująco często na niską efektywność w pracy wpływa po prostu zmęczenie umysłowe. Jednym z czynników, które odpowiadają za sprawną i wydajną pracę mózgu, są elektrolity, takie jak magnez. Czym są elektrolity? To wodne roztwory jonów, czyli atomów, które potrafią przewodzić impulsy elektryczne po całym organizmie. Gdy ich poziom jest niższy, nie jesteś w stanie pracować na pełnych obrotach.

W okresach wzmożonego wysiłku intelektualnego, gdy odczuwasz zmęczenie, warto więc mieć pod ręką elektrolity rozpuszczalne w wodzie (najczęściej są to musujące tabletki o smaku owocowym). Mogą one pomóc w pokonaniu uczucia znużenia i w powrocie na twój normalny, wysoki poziom efektywności.

Przerwa i dawka ruchu – gdy dopada cię kryzys twórczy

Elektrolity mogą pomóc w kwestii zmęczenia, ale czasem to nie ono stanowi największy problem. U wielu osób, szczególnie tych, które pracują w branżach wymagających sporo kreatywności, za spadek efektywności odpowiada tzw. kryzys twórczy. Bywa, że dobre pomysły po prostu nie chcą przychodzić do głowy, a dalsze próby ulepszenia danego produktu czy projektu kończą się fiaskiem – po prostu stoimy przed murem nie do przejścia.

Zamiast więc bezskutecznie go forsować, czasem lepiej… na chwilę się oddalić. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, poproś o przerwę. Wyjdź na spacer, pooddychaj świeżym powietrzem, pomyśl przez kilkanaście (lub kilkadziesiąt) minut o czymś zupełnie innym. Taki relaks i „wietrzenie głowy” z pewnością pomoże Ci odzyskać wenę i skuteczność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ