Żywienie konia to bardzo istotna kwestia, która wpływa na jego funkcjonowanie, zdrowie i wygląd. Podobnie jak człowiek, musi on dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Na co więc zwracać uwagę podczas wyboru paszy?

Dlaczego pasze są najlepsze dla konia?

Budowa konia determinuje sposób jego żywienia. Zwierzę to ma bowiem najkrótszy przewód pokarmowy spośród wszystkich zwierząt gospodarskich. Średnia długość tego układu to zaledwie jedna dwunasta długości ciała. Żołądek konia jest niewielki, workowaty i jednokomorowy. To wszystko sprawia, że konie jedzą nieduże ilości pokarmu, ale często. Zwierzęta te, żyjąc na wolności, pasą się około szesnastu godzin na dobę. Ich organizmy potrafią trawić pokarmy bogate w celulozę, czyli trawę i siano. Wszystko dzięki bakteriom układu pokarmowego, które są za to odpowiedzialne. Końska dieta powinna być także bogata w białko, witaminy oraz sole mineralne. Nie możemy również zapominać o energii, która jest niezbędna koniu do życia. Tę z kolei pozyskuje z tłuszczy, skrobi i błonnika. Dlatego właśnie pasza będzie najlepszym, pełnowartościowym pokarmem dla naszego rumaka. Aby tak było musimy jednak wybierać takie pasze, które będą odpowiadać potrzebom konia. Co innego będzie bowiem potrzebował koń wyścigowy, a co innego koń wykorzystywany do pracy fizycznej.

Pasza dla koni – co powinieneś wiedzieć?

Pasze dla koni możemy przygotować samodzielnie. W sieci nie brakuje postów zachęcających do tego typu działań. Wymaga to jednak zakupu niezbędnych składników. Należy do nich zaliczyć otręby pszenne, czyli uboczny produkt przemysłu spożywczego. Warto o nich pamiętać przygotowując pasze dla klaczy. Otręby mają bowiem właściwości mlekopędne. Na stany zapalne przewodu pokarmowego pomoże z kolei siemię lniane. W paszy nie może zabraknąć owsa. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy wybraliśmy odpowiednie proporcje, to możemy zakupić pasze w specjalistycznym sklepie. Tutaj znajdziesz jeden z nich https://vital.sklep.pl/pasze. W tego rodzaju sklepach znajdziemy dedykowane pasze dla koni z problemami metabolicznymi, klaczy karmiących, źrebiąt, czy koni sportowych. Wybierając sprawdzone produkty mamy pewność, że pasza dla koni będzie zawierała wszelkie niezbędne witaminy i minerały. Ciekawym rozwiązaniem jest mesz. To uniwersalna pasza dla koni, którą szybko przygotujemy zarówno na ciepło, jak i zimno. Mesz zawiera mieszankę ziół, która stymuluje trawienie. Dzięki temu obniżymy ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Pamiętajmy o tym wszystkim, a nasze zwierzęta będą rozwijały się prawidłowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ