Kupując buty zwykle przede wszystkim zwracamy uwagę na to, czy dobrze wyglądają, nie zawsze pamiętając o upewnieniu się, czy są wygodne. Nieco inaczej jest w przypadku butów profilaktycznych, które z założenia zapewniają komfort stopom. Czym charakteryzuje się obuwie profilaktyczne? Czy można je traktować jako buty do chodzenia na co dzień?
Buty profilaktyczne: najważniejsze cechy
Przy zakupie butów profilaktycznych ważne jest, by upewnić się, że faktycznie mają właściwości zdrowotne. Zwykle mają dość grubą podeszwę, umożliwiającą dobrą amortyzację. Warto wiedzieć, że buty profilaktyczne – w odróżnieniu od ortopedycznych – może nosić właściwie każda osoba. Mają one na celu zapobieganie chorobom układu ruchu. Szczególnie popularne są wśród osób, które w pracy dużo stoją lub chodzą, a więc są narażone na przeciążenie stóp. Amortyzująca podeszwa i wkładka zapewniająca prawidłową pozycję stopy to niezbędne elementy obuwia profilaktycznego. Oprócz tego często mają regulowaną wysokość podbicia – dla osób z wysokim podbiciem dobór butów zwykle jest problemem.
Gdzie sprawdzą się buty profilaktyczne?
W zawodach medycznych i gastronomicznych wiele osób decyduje się na buty profilaktyczne właśnie ze względu na komfort, jaki zapewniają. Ich zaletą jest też dość niska cena – są tańsze od butów sportowych, a przy staniu zapewniają podobny komfort. W związku z tym, że najczęściej służą jako buty do pracy, często mają dość prosty krój, a najczęściej spotykane kolory to biel lub czerń. Wystarczy jednak chwilę poszukać, by znaleźć także stylowe buty profilaktyczne, które śmiało można nosić na co dzień. Warto zacząć tu: https://pantofelek-sklep.pl/pl/obuwie-profilaktyczne. Najczęściej spotykane modele to różnego rodzaju klapki, chodaki lub drewniaki, ale zdarzają się też modele zabudowane. Oprócz tego popularne są wkładki ortopedyczne, jednak nie zawsze są one w stanie w pełni zastąpić obuwie profilaktyczne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup specjalnie opracowanych, prozdrowotnych butów przynajmniej do pracy.