Wino to jeden z popularniejszych wyborów zakupowych Polaków jeśli chodzi o zakup alkoholu. Skoro gama produktów cały czas się zwiększa to warto zadbać o swoją wiedzę na temat wina. Pomoże ona dokonywać bardziej świadomych wyborów zakupowych.

Wina słodkie, wytrawne – etapy produkcji

Produkcja wina to proces wieloetapowy. Od zebrania owocu mija wiele czasu zanim produkt w formie płynnej trafi na sklepowe półki. Na samym początku należy wspomnieć, że w każdym rejonie, a czasem nawet w każdej wytwórni proces produkcji będzie różny. Dzięki temu mamy tak duży wybór win. Zmieniają się formy różnych czynności, ale ich kolejność musi zostać zachowana.  Tak więc na samym początku następuje proces gromadzenia moszczu gronowego na skutek wyciskania winogron w specjalnych prasach. Następnie rozpoczyna się fermentacja alkoholowa, która może być samorzutna, ale znacznie częściej jest ona ściśle kontrolowana. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się stalowe kadzie lub drewniane beczki. Ten proces trwa dość długo, nawet kilka tygodni. Po zakończeniu fermentacji następuje filtracja. Liczba takich zabiegów uzależniona jest od przeznaczenia docelowego wina. Wina produkowane na skalę masową w przeciwieństwie do tych przeznaczonych dla koneserów filtruje się wielokrotnie. Następnie wino jest klarowane i mieszane. Miesza się np. wina czerwone z białymi po to by uzyskać różowy trunek. Na samym końcu wino przelewa się do butelek i pozostawia dojrzewaniu.

Wina słodkie, wytrawne – etykieta produktu

Czytając etykietę wina można wiele wywnioskować. Z pozoru lakoniczne informacje np. o państwie, w którym zostało wyprodukowane wino daje osobie obeznanej sporo informacji. By zdobyć choćby minimum informacji warto wybrać się na degustację win lub po prostu do specjalistycznego sklepu. Osoby z obsługi np. https://zbawcy.pl/ potrafią przekazać swoja wiedzę i zaproponować trunek, który najlepiej odpowie na oczekiwania klienta. To bardzo ważne, ponieważ kupując wino w większym dyskoncie czy markecie rzadko ma się możliwość zapytać o rekomendację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ