Napędzany postępem technologicznym i wzrostem skali produkcji i złożoności, koszt fotowoltaiki stale maleje. Instalacje fotowoltaiczne w ilości kilku milionów rozproszonych na całym świecie, coraz dobitniej udowadniają słuszność zastosowania fotowoltaiki w masowej produkcji energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych i przemysłu całego świata.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące fotowoltaiki znajdziesz na Otovo.pl

Geografia systemów solarnych

Prym w nasyceniu infrastruktury wytwarzającej energię wiedzie Europa, gdzie działa już prawie półtora miliona instalacji fotowoltaicznych. Potentatem w produkcji i zastosowaniu na starym kontynencie są Niemcy. Drugą pozycję – rozpatrując ilości – zajmowaną przez Stany Zjednoczone dzielą dwa rzędy wielkości.

Połowa mocy światowej jest zainstalowana w Europie i przypada na Niemcy i Włochy, gdzie zaspokaja do 8% dostaw ich krajowego zużycia energii elektrycznej.

Osiągnięcia wydajnościowe

Efektywność konwersji energii konwencjonalnej instalacji fotowoltaicznej wzrosła od początków XXI wieku o około dwadzieścia pięć procent, co jest osiągnięciem niewiarygodnym. Natomiast nakład energetyczny na wytwarzanie pojedynczego systemu fotowoltaicznego jest rekompensowany przez wyprodukowana energię w ciągu zaledwie dwóch lat. Zdarza się jednak, że ze względu na silne nasłonecznienie pewnych rejonów naszego globu, okres amortyzacji energetycznej następuje po upływie trzeciej części średniego czasu przeznaczonego na kompensację. Krótszy okres zwrotu osiągany jest z łatwością, kiedy instalacje fotowoltaiczne wykorzystują technologię cienkowarstwową.

Wsparcie dla fotowoltaiki

Chcąc umożliwić stały rozwój nowych technologii i rozprzestrzenianie się stylu produkcji energii na dużą skalę, władze wielu rejonów świata wspierają producentów instalacji fotowoltaicznych i inwestorów poprzez zachęty ekonomiczne i szkolenia uświadamiające powagę sytuacji związana z narastającym niedoborem energii w rozliczeniach światowego potencjału.Księgowość netto i zachęty finansowe, takie jak stosowanie preferencyjnych taryf zakupu energii słonecznej, są wspierane w wielu krajach. Okazuje się, że koszt energii elektrycznej z wielkoskalowych systemów fotowoltaicznych zaczął konkurować z tradycyjnymi źródłami energii elektrycznej.

Międzynarodowa Agencja Energii oczekuje, że energia słoneczna może stać się największym na świecie źródłem energii elektrycznej z ogniw słonecznych do 2050 roku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ