Niektórzy sądzą, że oprogramowanie ERP jest drogie, jego obsługa wymaga posiadania nowego sprzętu oraz dysponowania wysokimi kompetencjami w obszarze IT. To mit. Systemy ERP do wspomagania procesu zarządzania przedsiębiorstwem są nowoczesnymi narzędziami, które stosować może i powinien każdy przedsiębiorca, któremu zależy na optymalizacji i poprawie efektywności.

Kiedy firma powinna nabyć oprogramowanie ERP?

Na zakup i wdrożenie oprogramowania ERP nie warto czekać zbyt długo – problemy przedsiębiorstwa na początku mogą być ukryte, ale gdy się ujawnią trudno będzie uratować firmą przed katastrofą. Brak nowoczesnych narzędzi czyni nas mało konkurencyjnymi – stajemy się technologicznym zaściankiem, którego produkt nie jest poszukiwany przez klientów. I nie dlatego, że jest to produkt zły, gorszy od innych porównywalnych w branży – to kwestia konkurencyjności w dotarciu do klientów, ceny produktu, jakości surowców, terminowości i wielu innych czynników, na które wpływ ma właściwe zarządzanie zasobami i procesami.

Jeśli wielkość firmy sprawia trudność w gromadzeniu, przetwarzaniu i stosowaniu danych, to zakup oprogramowania ERP jest koniecznością. Jego strukturę dostosowuje się do potrzeb firmy – na początku można nabyć tylko część modułów programu i w razie potrzeby w przyszłości dokupować kolejne. Producenci oprogramowania dbają o modyfikację już istniejących aplikacji oraz opracowują nowe, którymi uzupełniają system.

Dlaczego warto wdrożyć oprogramowanie ERP w przedsiębiorstwie?

Komputerowe narzędzie do zarządzania jest wielką bazą danych zebranych we wszystkich obszarach działalności firmy, z której czerpią powiązane ze sobą moduły analizujące i optymalizujące pracę poszczególnych działów. Zarządzający mają bieżący ogląd wszystkich aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa – raporty i analizy ułatwiają podejmowanie kolejnych decyzji związanych z zarządzaniem zasobami. Mówiąc wprost: ERP pomaga oszczędzać surowiec, czas pracy, optymalizować procesy. Produkt wysokiej jakości może być dzięki temu tańszy, więc konkurencyjny. ERP wspomaga marketing oraz relacje z klientami. Dzięki integracji danych lepiej wykorzystuje się zasoby materialne, flotę, powierzchnie magazynowe i zgromadzone zapasy. ERP to doskonały program do integrowania działalności działów finansowych, płacowych, kadrowych.

ERP – koszty wdrożenia systemu

Planując zakup i wdrożenie systemu ERP należy liczyć się z kosztami zakupu licencji oraz cyklicznymi abonamentami odnawiającymi licencję. Nowoczesne narzędzie potrzebuje dobrych serwerów oraz szybkich, pojemnych łączy internetowych – takie firmy często posiadają, więc wydatki sprzętowe nie zawsze są konieczne, a jeśli nawet, to nie ponosi się ich co rok. Przy zakupie systemu konieczne będą także wydatki na wdrożenie – szczególnie istotny jest system szkoleń dla zarządzających oraz pracowników.Można także zakupić licencję na programy, których nie instaluje się na serwerach stacjonarnych, a korzysta z nich za pomocą chmury.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ