Zastanawiasz się, od czego zacząć odkładanie środków z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości? Załóż konto oszczędnościowe – to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Poznaj trzy główne zalety i przekonaj się, że to opcja odpowiednia także dla Ciebie.
Ponad 30 proc. Polaków odkłada pieniądze na koncie oszczędnościowym. Chociaż oprocentowanie tego rodzaju rachunków nie pozwala osiągnąć bardzo wysokich zysków, gromadzenie środków w taki sposób okazuje się być niezwykle korzystne.
-
Możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki
W przeciwieństwie do lokat, konta oszczędnościowe pozwalają zarabiać już od pierwszej złotówki. Nie musisz dysponować tysiącami złotych, aby móc czerpać zyski z wypracowanych odsetek. To świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem.
Wysokość zysków uzależniona jest od kilku czynników, m.in. ulokowanych środków, oprocentowania. Im więcej pieniędzy zgromadzisz, tym wyższe będą odsetki. Szczególnie, jeśli – tak jak w przypadku Konta Oszczędnościowego dostępnego w ofercie Toyota Banku – oprocentowanie rośnie wraz z wysokością kwoty zgromadzonej na rachunku. To motywuje do regularnego odkładania środków.
-
Swobodny dostęp do pieniędzy
Rachunek oszczędnościowy działa podobnie jak konto osobiste – pieniądze nie są „zamrożone”. Masz stały dostęp do środków i możesz z nich korzystać w dowolnym momencie. W razie nagłego i nieoczekiwanego wydatku, możesz wypłacić tylko część środków – nie tracisz przy tym wypracowanych do tej pory odsetek. Kolejne zaś naliczane są proporcjonalnie.
Aby jednak nie stracić motywacji do oszczędzania, banki pobierają prowizję za przelew z rachunku oszczędnościowego na konto osobiste. Chociaż pierwszy przelew jest z reguły bezpłatny, kolejne są już płatne – skutecznie zniechęca to do częstej wypłaty środków.
-
Bezpieczeństwo kapitału i gwarancja zysków
Konta oszczędnościowe to bezpieczna forma oszczędzania, która gwarantuje zyski – niezależnie od wysokości zgromadzonej na rachunku kwoty.
Nad bezpieczeństwem czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który – w razie niewypłacalności banku – zobowiązany jest zwrócić cały wpłacony depozyt (do kwoty 100 000 euro).
Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?
Jeżeli chcesz, aby gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym odbywało się z korzyścią dla Ciebie, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Można wyróżnić kilka czynników, które decydują o przewadze jednej oferty nad drugą.
Analizując konta oszczędnościowe, uwzględnij m.in.:
- wysokość oprocentowania – im wyższe, tym wyższe możliwe do wypracowania odsetki,
- zmienność oprocentowania w zależności od środków na koncie – to dobra motywacja do regularnego odkładania środków,
- opłaty za prowadzenie rachunku – w tym konta osobistego,
- prowizje za przelewy z konta oszczędnościowego.
Aby zapewnić sobie wysokie zyski, poświęć kilka chwil na porównanie dostępnych ofert, dzięki temu wybierzesz rachunek dobrze dopasowany do Twoich oczekiwań.