Router jest sprzętem, który służy do obsługi wielu urządzeń jednocześnie. Z jego pomocą jesteśmy w stanie połączyć nasze maszyny, czyli PC, laptopy, telefony, a nawet drukarki (tak, to też jest komputer) w sieć komputerową. Czyli sieć, w której przetwarzanie danych między komputerami odbywa się bezprzewodowo. Takie komputery nie mają ze sobą fizycznego kontaktu. Z pozoru, bo jakby się zastanowić, to fale radiowe także są zjawiskiem fizycznym. W każdym razie na pewno nie wymaga to połączenia komputerów mechanicznie za pomocą kabla.
Brzmi pięknie, prawda? Router niestety ma ograniczony zasięg. Jeden jest w stanie obsłużyć mieszkanie o powierzchni 50 m^2,która jest kwadratem. Te lepsze są w stanie obsługiwać większe hale, w których pracują wielkie korporacje, nawet na 2 piętrach. Zasięg takiego urządzenia jest dość mały, ale sprzęt nadrabia tym, że modele warte kilkaset złotych są wstanie obsłużyć nawet 300 komputerów naraz!
Jak działa router? Bardzo łatwo, nazwa pochodzi od angielskiego słowa „route”, które oznacza szlak. Router tworzy tak zwane „szlaki” przesyłu danych, które w języku informatyków bardziej znane są jako strumienie. Takie urządzenie zapewnić dostęp do internetu kilku urządzeniom na raz, zazwyczaj bezprzewodowo, a także połączyć drukarki i komputery osobiste PC w sieć domową, żeby poprawić komfort pracy.
Jak podłączyć router? To zależy od tego w jakich warunkach chcemy pracować. Sprowadza się to do pytania czy chcemy korzystać z sieci przewodowo, czy bezprzewodowo, to pierwsze rozwiązanie zapewni zdecydowanie dostęp do szybszego internetu, jak również do bardziej stabilnego. Jednak w przypadku laptopa zazwyczaj mija się z celem, ponieważ jesteśmy „uwiązani” kablem do routera. Niekoniecznie tuż przy nim, możemy bez problemu skorzystać z kilkunastometrowych kabli przeprowadzonych pod listwą i cieszyć się najszybszą prędkością w drugim pokoju, ale to nie odpowiada na pytanie jak podłączyć router. Sam router ma ograniczoną liczbę wejść na kabel ethernet, więc możemy zapomnieć o obsłudze 300 komputerów przewodowo, jednak podłączenie routera sprowadza się do podpięcia modemu poprzez kabel usb lub ethernet i na skonfigurowaniu urządzenia według instrukcji. Każdy model sprowadza się do tego samego, czyli konfiguracji sieci na stronie routera, ale poruszanie się w każdej z nich wygląda inaczej i wymaga niestety zaglądania w instrukcję.