Zabawy animacyjne dla dzieci mają zwykle charakter ruchowy. Można wprowadzić je w przedszkolu, kiedy grupa jest osowiała albo znużona. Sprawdzą się również w domu, kiedy chcesz wypełnić dziecku czas. To świetny sposób na zacieśnianie więzi i zainteresowania malucha wartościową zabawą.

Zabawy animacyjne dla dzieci doskonale wpływają na rozwój inteligencji społecznej i emocjonalnej. Dzięki niej przedszkolaki integrują się w grupie, przełamują lody i stają się otwarte na rówieśników. Wiele z nich warto wprowadzać również do rodzinnych zabaw, żeby zaktywizować malucha i odciągnąć od szkodliwych urządzeń elektronicznych.

Zabawy animacyjne dla dzieci — przykłady

Grupowe zabawy animacyjne dla dzieci mogą uwzględniać na przykład grę w okręt. To zadanie, które powinno być wykonywane w grupie, dlatego świetnie sprawdzi się w przedszkolu, a także podczas rodzinnego przyjęcia z udziałem najmłodszych. Zabawa polega na tym, że wszystkie dzieciaki gromadzą się na środku podłogi, a maluch prowadzący grę wykrzykuje w dość dużym tempie komendy, które wszyscy pozostali muszą wykonywać. Na przykład: „prawa burta”, „lewa burta”, „dziób”, „rufa”, a wtedy wszyscy muszą przebiegać na lewą lub prawą stronę, na przód albo tył wyimaginowanego statku. Kiedy prowadzący powie „pokład” trzeba zostać nieruchomo.

Inny przykład zabawy animacyjnej dla dzieci to gra w zgadywanie emocji. Jest szczególnie wartościowa, ponieważ uczy wrażliwości na drugiego człowieka i empatii. Zabawa wymaga wcześniejszego przygotowania: należy wydrukować rysunki z minami dzieci, które wyrażają różne stany emocjonalne: strach, radość, zmęczenie, smutek czy zaciekawienie. Plansze odwracamy tyłem i układamy na podłodze. Każde z dzieci musi odkrywać pojedyncze rysunki i nazywać emocje, które malują się na twarzy. Można również prosić o wymyślenie historii związanej z daną emocją, na przykład: dlaczego to dziecko się śmieje? Takie zabawy animacyjne dla dzieci są nie tylko miłą rozrywką, ale również sposobem na przekazanie wartościowych treści.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ