Nieprzyjemne odczucia, przybierające formę mrowienia, pieczenia lub drętwienia, to powszechnie zaburzenie znane jako parestazje. Pojawiają się szybko, bez konkretnej etiologie, a może je spowodować chociażby delikatny dotyk. Potrafią się pojawić na całym ciele, niejednokrotnie w strefach kończyn, często nie wtóruje im żaden ucisk. Gdy są rzadko, to zwykle nie zajmuje się czym przejmować. Gorzej, gdy ich częstotliwość narasta, wówczas warto udać się po poradę do specjalisty, ponieważ potrafią informować o poważnej, wymagającej właściwego leczenia dolegliwości.
Etiologie choroby
Ze powodu na całą różnorodność symptomów u poszczególnych pacjentów oraz liczne możliwe etiologie niejednokrotnie jest niezwykle ciężko określić prawidłową diagnozę. Stosunkowo powszechnie choroby te są wywołane przez urazy nerwów. Dla przykładu uraz w strefie szyi może przydać się do mrowienia oraz drętwienia skóry u rąk, jednak uraz pleców daje podobne sygnały przy nogach. Gdy nerwy są gdzieś uciskane, na przykład w efekcie zmian zwyrodnieniowych, nowotworów, choroby lub przepuklin, to też będą dawały właśnie takie sygnały. Co interesujące, są one w taki zróżnicowany sposób w naszym ciele, iż niejednokrotnie na starcie chociażby się nie podejrzewa, iż potrafią działać na poziom zdecydowanie oddalonych kończyn. Kolejną dosyć powszechnie będącą etiologią może również być miażdżyca, w ostatnim wypadku ograniczająca czy chociażby zupełnie odcinająca dopływ krwi do tętnic. Do opisywanych symptomów czasem przyczyniają się także niedobory witamin, często z grupy B, i pierwiastków mineralnych, czyli magnezu, wapnia, potasu oraz sodu. I wykorzystywanie pewnych preparatów oraz zatrucia organizmu, pomiędzy innymi nikotyną, alkoholem lub ołowiem. Kolejna część etiologii parestezji to szereg chorób, których w pierwszej chwili nie podejrzewa się o takie choroby. Należą do nich wspomniana już wcześniej miażdżyca, a również niedoczynność tarczycy, półpasiec, niedotlenienie mózgu, stwardnienie rozsiane, migrena lub wylew. Jak zatem widać, niejednokrotnie dolegliwości zupełnie niezwiązane z systemem nerwowym potrafią mieć konsekwencje oddziałujące na jego funkcjonowanie, a tym samym występowanie nieprzyjemnych objawów.
Leczenie parestazji
Leczenie parestazji rozpoczyna się niejednokrotnie od znalezienia etiologie, która takie choroby powoduje. Powszechnie po wizycie u specjalisty pierwszego kontaktu dostanie się skierowanie do neurologa, a i na szereg badań diagnostycznych, takich jak USG, RTG, tomografię komputerową głowy oraz kręgosłupa lub rezonans magnetyczny. W związaniu z dokładnym wywiadem oraz zebraniem informacji o zdiagnozowanych dolegliwościach często udaje się wykryć, co powodowało choroby. W praktyce samych parestazji się nie leczy, jednak leczenie będzie dotyczyło pierwotnego zaburzenia. W wypadku osób mających na cukrzycę będzie to unormowanie liczby cukru we krwi. Osoby mające za mało pewien witamin lub elementów mineralnych będą musiały je uzupełnić, czy to przez prawidłową dietę, lub suplementy. Zmiany zwyrodnieniowe to z kolei potrzeba przyjrzenia się stanowi kręgosłupa lub kończyn – czasami udaje się je wyleczyć ćwiczeniami, a czasami potrzebny będzie zabieg chirurgiczny.