W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na różne dolegliwości związane z układem ruchu czy kręgosłupem. Wiele takich dolegliwości ma związek z pracą i nieprawidłowym trybem życia. Długotrwałe spędzanie czasu w jednej pozycji, a także różne kontuzje sportowe mogą się przyczynić do takiego stanu rzeczy. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest terapia manualna. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna to jednak z metod fizjoterapeutycznych, która jest formą specjalnie opracowanego masażu. Ma ona na celu wspomaganie kręgosłupa i stawów. Polega ona nie tylko na masażu, ale także na różnych technikach ucisku i różnych chwytach. Wszelkie podejmowane e jej ramach działania, mają na celu uśmierzenie bólu i przywrócenie właściwej ruchomości stawów.

Warto zaznaczyć, że terapia manualna Wrocław jest wykorzystywana zarówno w reumatologii jak i ortopedii i rehabilitacji. Ma ona wiele zalet, przede wszystkim duże bezpieczeństwo, ponieważ jest ona opracowywane indywidualnie, zależnie od schorzenia i stanu pacjentów.

Wskazania do stosowania terapii manualnej

Jak wspomniano wcześniej, terapia manualna Wrocław może być stosowana w przypadku różnych problemów. Szczególnie dobrze się sprawdza w przypadku bólu kości ogonowej, bólów lędźwiowych, krzyżowych, a także zaburzeniach związanych z napięciem mięśni miednicy, rwą kulszową, migrenami, wadami postawy, zaburzeniami snu i innymi przypadłościami.

Nie powinno się wykorzystywać terapii manualnej, gdy u pacjentów występują czynne żylaki odbytu, a także choroby końca dróg pokarmowych, zaawansowana osteoporoza czy problemy z krzepliwością. Powinny z niej też zrezygnować kobiety w ciąży.

Metody wykorzystywane w terapii manualnej

Terapia manualna rozpoczyna się od wywiadu, który fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem na pierwszej wizycie. W ten sposób może ustalić częstotliwość dolegliwości i ich intensywność, co bezpośrednio wpływa na dobranie odpowiedniej terapii. Warto wiedzieć, że składa się ona z różnych metod jak np.:

  1. mobilizacja – jest wykorzystywana w przypadku bólu stawów,
  2. streching – stosowany przy bólach mięśni, aby zwiększyć ich elastyczność,
  3. neuromobilizacja – oddziałuje na stawy, jest wykorzystywana przede wszystkim w przypadku wad postawy,
  4. manipulacja – wykorzystuje się ją przy dysfunkcjach stawów, podczas przeprowadzania zabiegu słuchać charakterystyczne chrupnięcia stawów.

Co robić, aby efekty terapii były lepsze?

Aby efekt przeprowadzenia terapii manualnej był utrwalony i lepszy, fizjoterapeuta zaleci określone wskazania jak np. konkretną pozycję podczas snu, właściwy sposób podnoszenia cięższych rzeczy, prawidłowy sposób siedzenia czy wykonywania określonych czynności.

W przypadku nawracających bólów i problemów z kręgosłupem czy całym układem ruchu warto zdecydować się na terapię manualną. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne i efektowne, a także bardzo relaksujące. Większość pacjentów wychodzących z gabinetu fizjoterapeuty jest bardzo zadowolona z efektów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ