Energooszczędne okna pasywne są dostępne na polskim rynku już od dawna. Czym dokładnie wyróżnia się taka stolarka okienna?

Okna do budownictwa pasywnego

Okna to niezbędny element konstrukcji każdego budynku. Aktualnie w sprzedaży znajduje się pełna gama stolarki, wśród której dostępne są również pasywne okna.

Stolarka pasywna, do które zaliczają się zarówno drzwi, jak i okna, to specjalne wyposażenie tworzone z myślą o budownictwie pasywnym. Domy pasywne posiadają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania na poziomie zaledwie do 15 kWh/m2K.

Budynki pasywne wymagają małej ilości energii cieplnej do dogrzania, ponieważ kumulują ją i nie dopuszczają do ich nadmiernego wychłodzenia. Również same potrafią pozyskiwać energię grzewczą z odnawialnych źródeł energii, na przykład z promieniowania cieplnego Słońca. W rezultacie budownictwo pasywne to niskie koszty eksploatacji oraz ochrona środowiska naturalnego.

Czym charakteryzuje się okno pasywne?

Przede wszystkim okna pasywne to różne typy okien, które pozwalają na spełnienie wymogów budownictwa pasywnego. Do tej kategorii zaliczyć można:
– okna PCV
– okna drewniane
– okna aluminiowe
– okna drewniano-aluminiowe

Pasywna stolarka okienna, w zestawieniu ze zwykłymi oknami, wyróżnia się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną. Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła Uw dla tego typu okien powinien plasować się na pozycji niższej niż 0,8 W/m2K. Tak dobre wyniki to głównie kwestia głębszych ram, docieplenia piankami PUR, potrójnych pakietów szybowych wypełnionych gazami szlachetnymi i specjalnych uszczelek i ramek termoizolacyjnych.

Drugą charakterystyczną cechą okien pasywnych jest możliwość dogrzewania budynku przez zastosowanie powłok niskoemisyjnych na szybach. Okna te wpuszczają do wnętrza ciepło wraz z promieniami Słońca, które dogrzewa budynek. Jednocześnie nie powodują one nadmiernej ucieczki ciepła z budynku.

Kiedy warto zainwestować w okna pasywne?

Inwestycja w stolarkę pasywną będzie najbardziej opłacalna, gdy cały budynek ma niskie zapotrzebowanie na energię cieplną.

Generalnie, okna te rekomendowane są do budynków pasywnych, które wznoszone są z naciskiem na spełnienie wymogów budownictwa pasywnego. Również stosowane są one do domów energooszczędnych – mają one mniej restrykcyjne normy dotyczące zapotrzebowania na ciepło.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ