Większość osób decydujących się na posiadanie własnej sauny ogrodowej, skupia się przede wszystkim na samej bryle, wykorzystywanych komponentach i – rzecz jasna – umiejscowieniu budowli. I choć czynniki te są niezwykle ważne, warto pomyśleć o jeszcze innych aspektach budowy sauny.

Sauna do ogrodu a media

Sauna ogrodowa musi być – co zresztą zrozumiałe – podłączona do odpowiednich instalacji zewnętrznych. Wodę – wraz z instalacją filtracyjną – wykorzystamy do zasilania prysznica. Nawiasem mówiąc również i jego budowę należy przemyśleć w kontekście takiej inwestycji. Woda przyda się również do wytwarzania pary (np. w saunie rzymskiej) lub do mycia jej wewnętrznej elewacji.

Podobnie jest w przypadku instalacji elektrycznej. Sauna ogrodowa wymaga zamontowania dosyć jasnego oświetlenia (najlepiej LED) i pieca, który najprawdopodobniej będzie wykorzystywał energię elektryczną (ogrzewanie lub sterowanie).

Gdzie postawić saunę?

Wracając do mediów, zarówno instalacja wodna jak i elektryczna powinny być podłączone do sauny zgodnie z aktualnymi przepisami i zaleceniami. Dotyczy to zwłaszcza energii elektrycznej, która powinna zostać podłączona do odbiorników instalacyjnych w wariancie jedno lub trójfazowym (w przypadku zasilania pieca elektrycznego).

Sauna do ogrodu powinna być zamontowana na betonowych bloczkach. Rozwiązanie to jest korzystne głównie ze względów prawnych, gdyż tak lekka konstrukcja nie wymaga wylania solidnego fundamentu. Nie bez znaczenia jest też bliskość domu, co ma znaczenie głównie w okresie zimowym i jesiennym.

ABC dodatków

Sauna do ogrodu powinna być elementem szerszego wyposażenia obejścia. Można ją połączyć z kuchnią letnią, grillem a nawet z tarasem i barkiem. Wariant ten sprawdzi się przede wszystkim wówczas, gdy mamy wielu znajomych. Na uwagę zasługuje również odpowiedni system wentylacyjny, możliwość zabudowania wyłącznika bezpieczeństwa i konieczność bezpiecznego zabudowania drzwi.

Podsumowując, inwestycja w przydomową saunę ogrodową wiąże się najczęściej z koniecznością zatrudnienia odpowiednich fachowców. Własnoręczna budowa obiektu jest nie tylko ryzykowna pod względem prawnym, ale wiąże się też z możliwością przeoczenia wielu aspektów, które są istotne ze względów bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ