Dobrze dobrany strój na rozmowie o pracę jest bardzo istotny, ponieważ wpływa na pierwsze wrażenie, które jest kluczowe. Pracodawca podświadomie oceni Cię w ciągu 10 sekund, a ta opinia będzie rzutowała na efekt końcowy. Powszechnie uważa, że na rozmowę rekrutacyjną należy ubrać się elegancko, bez ekstrawagancji, ale wbrew pozorom nie jest to oczywiste dla każdego. Zastanówmy się jednak czy ubiegając się o stanowisko, gdzie kreatywność jest znacząca również wybierzemy klasyczny strój. Wybór ubioru na rozmowę o pracę, może być nie lada wyzwaniem.

Strój na formalne stanowisko

Przed wyborem idealnego stroju na rozmowę o pracę możemy zadzwonić do działu HR i wprost zadać pytanie, jaki dress code obowiązuje w firmie. Rekrutacja pracowników składa się przecież z wielu elementów, w tym również stroju! Jeżeli nie jest to możliwe lub z różnych powodów nie chcesz o to pytać, przy wyborze stroju weź pod uwagę stanowisko na które aplikujesz. Przykładowo, jeżeli starasz się o pracę w banku i Twoje stanowisko związane jest z obsługą klienta wybór jest prosty – elegancki i profesjonalny strój sprawdzi się idealnie. W tym wypadku warto zdecydować się na garnitur (mężczyźni), jasną koszulę i ciemniejszy krawat. Z kolei kobiety powinny wybrać  garsonkę ze spódnicą o długości kolana, pełne buty oraz bluzkę z kołnierzykiem. Szpilki idealnie się sprawdzą, ale ważne, aby obcas nie był wyższy, niż 10 cm, a buty klasyczne w ciemnym kolorze, najlepiej bez ozdób. Płaskie buty również będą dobrze widziane. Najlepiej zrezygnować z wszelakich ozdób, falban, kwiatowych motywów czy kokard – z pewnością nie kojarzą się one z profesjonalizmem. Jeżeli chodzi o biżuterie, to zasada mniej, znaczy więcej doskonale pasuje i w tej sytuacji. Fryzura powinna być skromna, staranna, a makijaż delikatny. Paznokcie powinny być niezbyt długie, najlepiej w kolorze zbliżonym do naturalnego. Wszelakie intensywne kolory mogą być źle odebrane przez pracodawcę.  

Strój na mniej formalne stanowisko

Jeżeli aplikujesz na mniej formalne stanowisko związane z profesją, gdzie mile widziana jest kreatywność, możesz wybrać nieco inny strój, niż klasyczna garsonka. W grę wchodzi większa gama kolorów, wzorów i nietypowych krojów. Jednak cały czas warto mieć  na uwadze swój profesjonalizm i nie przesadzić z wyborem stroju, aby nie zostać zapamiętanym jako dziwak czy ignorant. Pamiętaj, że poprzez swój strój chcesz zaprezentować swoją kreatywność, ale i kompetencję. Cały czas warto pamiętać, aby nie decydować się na stroje z dużymi dekoltami, krótkie spódnice, sandały czy przesadną ilość dodatków.

Nie ulega wątpliwości, że strój świadczy o poważnym lub niepoważnym traktowaniu rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli kandydat przyjdzie na rozmowę w jeanasach i koszulce polo może zostać odebrany jako osoba nie potrafiąca się zachować adekwatnie do sytuacji, tudzież chce w ten sposób zakomunikować, że nie potrzebuje krawata i białej koszuli, aby czuć się pewnym swoich umiejętności. Warto zastanowić się jaki strój wybrać biorąc pod uwagę wybraną ofertę pracy, aby zaprezentować się jak najkorzystniej.

Źródło: Portal z ogłoszeniami o pracę – TheBluArk

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ