Robienie prania wydaje się naprawdę banalne. Zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest mnóstwo środków piorących, które wydawać by się mogło, wykonają pracę za nas.

Oddzielanie ubrań białych od kolorowych nie wystarczy. W praktyce zrobienie prania może okazać się bardziej skomplikowane niż sądzisz. Jednak to tylko pozory. Warto przestrzegać pewnych zasad, aby mieć pewność, że będziesz mogła cieszyć się ubraniami przed długi czas. A one zachowają nie tylko kolor, ale również nie stracą fasonu czy po prostu się nie zniszczą. Czasami zdarza się tak, że w pospiechu nie zastanawiamy się nad tym co wrzucamy do pralki. Mimo, że stosujemy chusteczki pochłaniające kolor (aby jaśniejsze ubrania nie pofarbowały) nie oznacza to, że wszystkie ubrania są prawidłowo prane.

Zwracaj uwagę na metki!

To podstawowy błąd, który niewątpliwie popełnia każdy z nas. Często odcinamy metki, a nawet jeśli je pozostawiamy, to nie przejmujemy się tym, jakie obowiązują zasady prania danej tkaniny. A to strategiczny błąd. Takie zaniedbanie może doprowadzić do uszkodzenia ubrania. Jeżeli na metce zawarta jest informacja, że daną bluzkę czy sukienkę należy prać ręcznie, nie ryzykuj. Nie wrzucaj jej do pralki, ryzykujesz jej uszkodzeniem. Zwróć tez uwagę na to, w jakiej temperaturze wody należy prac dane rzeczy. Jeśli nieodpowiednio ją dobierzesz, okazać się może, że ubranie ulegnie rozciągnięciu bądź skurczeniu. Zapoznaj się z informacją na temat prasowania. Niektóre tkaniny wymagają prania chemicznego.

Dobór środków

Wybór jest naprawdę ogromny. Jeśli masz ulubiony proszek, który się sprawdza i którego używasz od lat – w porządku. Chociaż czasem warto wypróbować czegoś nowego. Pamiętaj jednak, aby do kolorowych rzeczy używać proszków przeznaczonych do kolorów. Wówczas na dłużej zachowają wygląd. Stosowanie proszków przeznaczonych do białych rzeczy, sprawi, że jasne tkaniny nie zszarzeją. W sklepach kupisz różnorodne kapsułki piorące, płyny do płukania, granulki itp. Chodzi o to, żeby tkanina była nie tylko czysta i pachnąca, ale również się nie elektryzowała. W tym przypadku pomogą płyny do płukania. Szczególnie przydatne, jeśli chodzi o pranie swetrów.

Profesjonalne pranie

Niektóre ubrania wymagają specjalnego traktowania, tj. należy oddać je do pralni chemicznej. Jeśli na metce znajduje się informacja, że nie należy prać danej rzeczy w pralce – nie rób tego. Raz na jakiś czas oddaj je do pralni. Pralnia chemiczna to również dobre rozwiązanie, kiedy na Twoich ubraniach powstały plamy, które trudno usunąć. Co prawda sok z wiśni, czerwone wino czy ślady po kosmetykach można wywabić za pomocą domowych sposobów, ale niekiedy i one zawiodą. Plama nie zostanie całkowicie usunięta. Żeby nie ryzykować jej całkowitego uszkodzenia, warto oddać ją do pralni chemicznej, gdzie zostanie poddana specjalnemu oczyszczaniu.

Artykuł powstał dzięki firmie http://pralniaok.pl/ – PralniaOK to nowoczesne pralnie chemiczno–wodne na terenie Warszawy i okolic.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ