Często zastanawiamy się, z czego wynikają podwyżki różnych produktów. Pierwszą nasza myślą jest najczęściej przypisanie producentowi chęci większego zysku. Czy tylko od tego zależy cena towaru? 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-obliczyc-cene-netto/

Cena netto a brutto

Robiąc zakupy na ogół nie zastanawiamy się nad rozróżnieniem ceny netto i brutto. Obowiązująca jest dla nas cena brutto, czyli finalna kwota, jaką zapłacimy. Nie zwracamy uwagi na wyszczególnienia ceny  drobnym drukiem. Czym zatem jest cena netto, a czym cena brutto produktu?

Cena netto to cena produktu ustalona przez producenta, uwzględniająca koszty produkcji, transportu, a także koszty utrzymania firmy, a więc księgowości, podatki, pensje pracownicze i inne.  Cena brutto natomiast to kwota, która zawiera również opodatkowanie w tym przypadku vat. Jest to dodatkowy podatek, które państwo narzuca na określone grupy produktów. Czy wysokość vatu jest zawsze stałą wartością? Otóż nie. Rózne grupy produktów podlegają różnemu procentowi podatku vat. Część ovatowana jest na 5% procent, inne na 8% i trzecia grupa 23%. 

Stawki vat 

Kwestia naliczania podatku vat w całym procesie od produkcji do sprzedaży jest dość zawiły. Firmy wchodzące w skład tego łańcucha częściowo funkcjonują w oparciu o deklarację płatności vatu. Określają to szczegółowe przepisy, których celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i zlikwidowanie zjawiska wyłudzania vatu. Upraszczając jednak, dla końcowego konsumenta vat stanowi 23% ceny danego produktu. Po odjęciu wartości vatu, pozostaje nam cena netto.

Podobnie wygląda to w obszarze usług. Część firm zobligowana jest do zarejestrowania się jako płatnik vat ze względu na charakter prowadzonej działalności. Podlegają pod to m. in. firmy świadczące usługi konsultingowe, doradcze. Pozostałe firmy nie mają obowiązku naliczania vatu do swoich usług, aż do momentu, kiedy ich roczny przychód przekroczy 200 tys. złotych. Jeśli jednak sami jesteśmy vatowcami, możemy obniżyć kwotę należnego podatku vat, jeśli będziemy korzystać z ovatowanych produktów i usług.

Przeczytaj też: http://tuts.pl/wlasna-piosenka-jak-ja-napisac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ