Czym byłby świat bez rozrywki? Niegdyś konsole przybierały postać commodore 64, czy pegasusa, inaczej zwanego grą telewizyjną. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat ewoluowały one do nowoczesnych urządzeń, które dziś goszczą praktycznie w każdym domu. Rozwój technologii nie ominął więc i tej dziedziny, czyli rozrywki, która jest bardzo istotną częścią życia.

Konsole dla graczy to urządzenia, bez których wiele osób obecnie nie wyobraża sobie życia i spędzania wolnego czasu. Najpopularniejsze z nich należą do Playstation i Xbox. Od lat trwa zażarta walka o miano tej najlepszej. Użytkownicy przekrzykują się, wytykając błędy i wady zarówno w jednej, jak i drugiej konsoli. Którą więc wybrać?

  1. Playstation 5 – opis urządzenia
  2. Xbox series X – opis urządzenia
  3. Jaka konsola jest lepsza?

Playstation 5 – opis urządzenia

Bitwa o to, która konsola jest lepsza toczy się od samego początku ich istnienia. Playstation 5, które niedawno ujrzało swoją premierę, to japoński twór, który został wyposażony w SOC od AMD, oferując tym samym aż osiem rdzeni Zen 2. Taktowany on jest zegarem 3,5 GHz, jednak wartość ta według producentów jest zmienna w zależności od obciążenia, jakiemu zostanie poddana konsola. Podobna sytuacja będzie także z układem graficznym, który bazuje na architekturze RDNA 2, czyli jednej z najmocniejszych dostępnych na rynku. Wmontowany chip pracować będzie z trzydziestoma sześcioma jednostkami obliczeniowymi, a więc wartość ta będzie wynosić tyle samo, co w Radeonie RX 5700. Różnica będzie jednak znacząca, gdyż chipie zegar będzie taktował z mocą sięgającą 2,23 GHz.

Warto jednak dodać, że wszystkie maksymalne osiągi mogą nie zostać wyciągnięte z konsoli. Wiele zależy od tytułów, które będą odpalane na urządzeniu. Jak widać po parametrach Playstation 5 to zdecydowanie najmocniejsza konsola, jaka pojawiła się rynku spod skrzydeł popularnej firmy. Nie oznacza to wcale, że musi się ona okazać o wiele mocniejsza i lepsza niż nowy Xbox series X. Więcej na temat Playstation można przeczytać na stronie https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml.

Xbox series X – opis urządzenia

Microsoft zaprezentował swoją najnowszą konsolę, która ma konkurować z Playstation 5 o miano najlepszej na świecie. Czy charakteryzuje się podobnymi lub lepszymi parametrami? W nowym sprzęcie amerykańskiej firmy znaleźć można SOC opierający się także na ośmiu rdzeniach Zen 2 z opcjonalnym SMT. Jego wielkość wynosi 360,45mm2, a na niej można znaleźć 15,3mld tranzystorów. Bez aktywacji SMT taktowanie zegara wynosi 3,8 GHz, natomiast po jego włączeniu spada do wartości 3,66 GHz. To, na jakiej opcji będzie działać konsola zależy oczywiście od jej użytkownika.

Xbox series X jest więc podobny pod względem parametrów do Playstation 5. Różnice są nieznaczne, ale dla wytrawnych użytkowników i graczy mogą okazać się znaczące, co spowoduje, że tylko jedna może być faworytem. Więcej informacji na temat parametrów Xbox series X można przeczytać na stronie https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

Jaka konsola jest najlepsza?

Wybór konsoli zależy głównie od tego, jakie wymagania ma jej użytkownik. Dla jednych faworytem będzie Playstation 5, dla drugich Xbox series X. Zazwyczaj zwolennicy jednego urządzenia korzystają z producenta sprzętu od wielu lat, przez co są do niego przyzwyczajeni. Niektórzy potrafią dostrzec różnice w grafice, ale tutaj należy także zaznaczyć, że wpływ na nią ma także sam telewizor, który może nie oferować wysokiej jakości obrazu. Tak więc zdania będą zapewne podzielone i zarówno jednak, jak i druga konsola będą uznawane za najlepsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ