Czerwony burak przybył do nas z Bliskiego Wschodu. Jest smaczne ale przede wszystkim zdrowe, bogate w witaminy i składniki mineralne. Można spożywać go na wiele sposobów – gotować, smażyć, piec, wyciskać, ucierać, miksować itp.

Z buraków przygotujesz m.in. tradycyjny barszcz, pyszną sałatkę, pożywny koktajl czy sok, który doda Ci siły i energii na cały dzień.

Czerwone buraki wpływają bardzo korzystanie na funkcjonowanie układu krwionośnego, a także na regulowanie nadciśnienia.

Burak od środka

Burak zawiera w sobie potas oraz kwas foliowy. Około pół szklanki ugotowanych buraków w 17% zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy. Warzywo zawiera również m.in. magnez, fosfor, sód, wapń.

Czerwony burak ćwikłowy słynie również ze swoich właściwości antynowotworowych. Warzywo to zawiera barwniki, które kryją się pod trudną nazwą betecyjany. To one zapobiegają rozwojowi komórek rakowych, a także chronią przed chorobami serca.

Burak są bardzo niskokaloryczne i nie tuczą. Jeden duży, surowy burak zawiera ok. 80 kcal.

Dodatkowo zawierają także błonnik, który wspomaga procesy trawienne i zapobiega zaparciom, dlatego też spożywanie buraków w dużych ilościach poleca się osobom będącym na diecie.

Buraki czerwone słyną również ze swoich właściwości zasadotwórczych, dlatego jeżeli zajadasz się mięsem, słodkościami i nie stronisz od używek powinieneś spożywać jak najwięcej buraków. 

właściwości buraków i soków z buraka

Problemy z wysokim ciśnieniem

Zastanawiasz się jak w naturalny sposób wspomóc leczenie nadciśnienia tętniczego? Wystarczy popijać sok z buraków! Zawarte w burakach azotany korzystnie wpływają na układ krwionośny co potwierdzone zostało poprzez wykonanie licznych badań naukowych.

Nie każdy jednak przepada za smakiem soku z buraka, dlatego najlepiej połączyć buraka  z innym warzywem lub owocem, które Ci smakuje. Możesz przygotować np. świeży sok z buraków i jabłek – smakuje wyśmienicie.

Źródło siły dla osób aktywnych!

Jesteś bardzo aktywny, a może brakuje Ci energii? Zamiast ryzykować zdrowie wypijając kolejną puszkę energetyka sięgnij po coś zdrowego i smacznego. Sok wyciśnięty ze świeżych buraków, pity regularnie znacznie poprawi Twoje samopoczucie a także zwiększy wydajność organizmu. Buraki zawierają w swoim składzie związki, które wykazują właściwości rozszerzające naczynia krwionośne co pozytywnie wpływa na dotlenienie całego organizmu.

Krew krąży lepiej co wpływa pozytywnie nie tylko na siłę ale także i na umysł.

Dla osób starszych buraki opóźniają proces demencji.

Nadmierne spożywanie buraków a skutki uboczne

Tak jak ze wszystkim i z jedzeniem buraków można przedobrzyć. Jednym ze skutków ubocznych nadmiernego spożywania buraków jest oczywiście zabarwienie się moczu na kolor różowy, co nierzadko odbierane jest jako obecność krwi w moczu. Z burakami powinny uważać osoby chorujące na cukrzycę oraz osoby znajdujące się w stanie przedcukrzycowym.

Buraki są warzywem o bardzo wysokim indeksie glikemicznym który wynosi aż 64.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ