Właśnie wybudowaliśmy lub kupiliśmy dom. Bez znaczenia czy nasz pierwszy, czy kolejny. Ważne, że nasz. Piękny, budowany według planów, projektów. Wszystko zaplanowane tak, by spełniał nasze potrzeby. Bo przecież będzie to nasze miejsce na ziemi na długie lata.

To samo ma się do ogrodu. Ten teren wokół domu, nieważne mały, czy duży, też ma spełniać nasze potrzeby. Musimy czuć się w nim komfortowo, bo ogród to nie tylko to, co właśnie powstało, ale on będzie się zmieniał z czasem, będzie rósł. Tak więc myśląc o ogrodzie musimy mieć również jakiś plan, tak samo, jak w przypadku budowy domu.
Projektowanie nowoczesnych ogrodów to trudny i złożony proces. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Trzeba uwzględnić to jak bardzo jest on nasłoneczniony, czy przeciwnie, czy będzie tam dużo cienia. Czy chcemy w nim pagórki, czy ma być płaski, czy będzie oczko wodne, fontanna, jaka ma być mała architektura i taki prozaiczny element, jakim jest śmietnik? Pytanie, czy ma być to ogród rustykalny, czy nowoczesny.

Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj ogrodu pasuje do danego domu, czyli do tego, w jakim jest on stylu architektonicznym. Bo jeśli mamy rustykalny dom, typu dworek, czy wiejską chatę, to rzecz jasna nie założymy obok nowoczesnego ogrodu. Ale jeśli już to mamy ustalone, to trzeba nakreślić szkic ogrodu, jak ma on wyglądać.
Należy pamiętać o systemie elektrycznym i nawadniającym, o podłożu, bo przecież musi być żyzne. Trzeba ustalić którędy będą wiodły ścieżki, także to gdzie będzie trawa posiana, a gdzie posadzimy rośliny ozdobne.
Tak więc jeśli mamy plan działania, mamy projekt od architekta lub choćby własny szkic, mamy odpowiednie zaplecze finansowe, to możemy zabierać się za prace nad naszą oazą zieleni. Efekt końcowy wykonanych prac pozwoli nam na komfortowy wypoczynek.

pozaistyl.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ