Wysypka na ciele to nic innego jak liczne wykwity na skórze w postaci plam, bąbli, grudek, pęcherzyków i krostek. Jest ona objawem alergii lub choroby zakaźnej. Może również pojawić się po zażyciu leków czy po ukąszeniu owada. Wysypka ta może boleć lub swędzieć, zdarza się tez, że występuje ona bezobjawowo. Zmiany takie mogą objąć skórę i śluzówki całego ciała lub tylko jego część.

Co powoduje pojawianie się wysypki?

Powodów powstawania wysypki jest bardzo dużo. Najczęściej jest to jednak reakcja alergiczna, może ona powstać na kilka sposobów:

*przez skórę

*spożywanie żywności i leków przez alergika zawierających w sobie alergen

*drogą kropelkową

Wysypka jest bardzo częstym objawem chorób zakaźnych, na przykład takich jak: odra, ospa, półpasiec, różyczka, szkarlatyna, świnka. Należy również do cech charakterystycznych duru plamistego, tyfusu, syfilis, gorączki trzydniowej, trądu, dżumy. Często również występuje podczas okresu dojrzewania w formie trądziku młodzieńczego.

co może oznaczać wysypka u dziecka

Jakie wyróżniamy rodzaje wysypek?

Ze względu na przyczynę wysypki wyróżniamy różne rodzaje wysypek. Najczęstszymi postaciami wysypek są:

*Wysypka uczuleniowa – są to małe, drobne wypryski. Bardzo często powodowana jest uczuleniem na pyłki roślinne, środki chemiczne i kosmetyki.

*Pokrzywka – jest związana z reakcjami alergicznymi, najczęściej znajdującymi się w pożywieniu. Często występuje podczas spożywania leków czy podczas ukąszenia niektórych owadów.

*Często występują również nieregularne plamy na skórze charakterystyczne dla różyczki, gorączki trzydniowej i odry. Przybierające różne kolory od różowego po czerwony.

*Małe, czerwone grudki występujące w okolicach szyi, okolicach pach i pachwin, które powoli się rozprzestrzeniają. Są bardzo charakterystyczne na przykład dla szkarlatyny.

*Pęcherzyki wypełnione płynem to wykwit będący skutkiem uczulenia najczęściej na promieniowanie słoneczne.

*Swędząca, wysypka na ciele, rozwijająca się najczęściej od postaci czerwonych plamek do pęcherzyków z płynem, jest bardzo łatwym do rozpoznania zwiastunem ospy.

Leczenie wysypek

Gdy zauważymy u siebie jakikolwiek rodzaj wysypki, pierwsze co powinniśmy zrobić to sięgnąć po leki przeciwhistaminowe. Są one dostępne w każdej aptece, dodatkowo dostaniemy je bez recepty. Jeśli natomiast mimo ich zastosowania wysypka nadal nie ustępuje, należy koniecznie udać się do lekarza. Najlepiej od razu do dermatologa. W ciężkich przypadkach wysypki  lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów . Są to maści, które stosuje się bardzo rzadko i przede wszystkim możliwie krótko, ponieważ ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi. Dodatkowo warto jest wiedzieć, że istnieje kilka domowych sposobów na walkę z wysypka. Na przykład olej z wątroby dorsza, żel aloesowy i witamina E odgrywają ważną rolę w walce z wysypką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ