Objawy przeziębienia, choć nie muszą być tak ciężkie w skutkach jak objawy grypy, są równie łatwe do zdiagnozowania i uciążliwe dla chorego. Należą do nich przede wszystkim katar, kaszel, ogólne osłabienie i gorączka, które mogą występować w różnych kombinacjach.
Kiedy już rozpoznaliśmy u siebie powyższe dolegliwości, czas zastanowić się, co na przeziębienie? Często nie jesteśmy w stanie a nawet nie chcemy iść od razu lekarza, ponieważ chcemy wyzdrowieć jak najszybciej, zazwyczaj brak nam czasu na odpoczynek i potrzebujemy szybkich rozwiązań. Na rynku jest dostępnych wiele leków, które można zakupić w aptece. Można dostać syropy i tabletki na kaszel i katar, lekarstwa wziewne oraz proszki do rozpuszczenia w wodzie na grypę i przeziębienie. Przed zakupem należy skonsultować stosowanie leku z lekarzem lub farmaceutą.
Dla osób, które wolą naturalne sposoby, można polecić kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest syrop z cebuli, można go uzyskać w kilka godzin, stawiając słoik z pokrojoną w krążki cebulą z cukrem w ciepłym miejscu. Taki syrop polecany jest z pokolenia na pokolenie ze względu na swoje skuteczne działanie. Dodatkowo można stosować duże ilości czosnku na przykład starte do ciepłego mleka z miodem. Sam miód ma bardzo dobre właściwości prozdrowotne, działa kojąco na podrażnione gardło. Kiedyś często stosowano także maści rozgrzewające z mentolem na plecy. Ale chyba jednym z najlepszych naturalnych metod zwalczania przeziębienia jest odpoczynek w łóżku. Trzeba sobie uświadomić, że organizm zazwyczaj choruje, kiedy jesteśmy przemęczeni i niewyspani. Ciało ma wtedy mniejszą odporność, nie walczy skutecznie z patogenami i nie ma siły na regenerację.
Jeżeli pomimo zastosowanych leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, naturalnych metod leczenia i odpoczynku, po 2 dniach czujemy się dalej źle lub nam się pogarsza a temperatura nie spada, powinniśmy się udać do lekarza na konsultację, aby nie dopuścić do komplikacji. Pamiętajmy także, że u dzieci każde przeziębienie powinno nas zaalarmować i nie powinno się ignorować nawet słabych objawów. Najlepiej chociażby zadzwonić do pediatry swojego dziecka, aby upewnić się, jak działać.